Tahtakuruları ve pire ısırıkları alerjisi

kaşıntı Evde pire ve tahtakuruların görünümünden kimse sigortalanmaz. En temiz dairede bile başlayabilir ve sakinlerine sorun çıkartabilirler. Ve sivrisineklerin aksine, sadece yaz aylarında insanlara saldıran, pire ve tahtakuruları yılın herhangi bir zamanında evinizde bulunabilir. Bazı durumlarda, rahatsızlıkların yanı sıra ısırıkları tehlikeli olabilir veya alerjik reaksiyona neden olabilir.

Böcek ısırıklarına karşı insan reaksiyonu türleri

İnsan vücudu böcek ısırığına farklı şekilde tepki verebilir. Her şey bir kişinin bireysel özelliklerine, yaşına ve sağlık durumuna bağlıdır. Uzmanlar böcek ısırıklarına bu tür reaksiyonları tanımlar:

 • normal, kişinin iyi hissettiği, şişlik, hafif ağrı ile karakterize olan ısırık bölgesinde hissedilmesi;
 • Lokal, ısırık, kızarıklık ve kaşıntıdan çok uzaklaşan şişkinliğe karşı kapsamlı bir reaksiyonla ifade edilir. Birkaç gün sonra tüm belirtiler kaybolur. Süreç hızlandırmak yeterli ve zamanında tedavi olabilir;
 • alerjik - ödem, ateş, boğulma ile ifade edilebilen en şiddetli ve tehlikeli reaksiyon türü olarak kabul edilir. Bu gibi durumlarda nitelikli tıbbi yardım gereklidir.

Tahtakuruların ısırıkları izleri

Bu "izler", hata ısırmasından sonra görünür

Böceğin standart ısırması, hafif yuvarlak bir kızarıklık, hafif kaşıntı ve hafif şişlik ile karakterizedir. Görünüşte, neredeyse bir sivrisinek ile aynıdır. Bununla birlikte, böcek ısırığı neredeyse asla tek değildir: Bir kural olarak, bir böcek bir satırda birkaç vücut ponksiyonu yapar.

Sabah iyi bir bağışıklığa sahip olan bir kişi, parazitin saldırılarını fark etmeyebilir. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile, ısırık belirtileri oldukça belirgin olacaktır ve bazı durumlarda, şiddetli kaşıntı ile birlikte, bir alerjik reaksiyon gelişebilir. Her zamanki böcek ısırığından alerjik reaksiyonu ayırt eden bu semptomdur.

Büyük bir sağlık tehdidi, kaşıntılı yaraların kaşınmasıdır. Özellikle, kalemlerinin saflığını gözlemlemeksizin, yaralara zararlı bakterileri sokan çocuklar için böyle bir testi tolere etmek zordur. Enfekte olduğunda, uygun tedavi ile bile, uzun bir süre iyileşecek ve küçük bir yara şeklinde vücut üzerinde kalacaktır.

semptomlar

Alerji kaşıntı Yatak hatalarına alerjinin belirtileri oldukça belirgindir. Ana özellikleri şunlardır:

 1. etkilenen bölgenin geniş kızarıklığı;
 2. önemli şişlik;
 3. şiddetli ve kalıcı kaşıntı;
 4. ısırık alanında yanıyor.

Şiddetli alerjik reaksiyonlar gebe kadınlara, zayıf bağışıklık sistemine sahip erkeklere ve çocuklara daha duyarlıdır. Bazen kırmızı kabarcıklar ( ürtiker ), yırtılma , ateş, burun akıntısı, anjiyoödem , bronkospazm ve hatta anafilaktik şok eşlik eder . Bu gibi durumlarda, acil tıbbi yardım gereklidir .

Pire alerjisinin ana nedeni, tükürük içeren antikoagülanlardır. İnsan vücudunun bağışıklık sistemi için ciddi bir tehlikeyi temsil ediyorlar. Sonuç olarak, hastalığın belirtileri görünmeye başlar.

Pire ısırık izleri

Bir insanın bacağı bir pire “saldırısı” nın ardından böyle görünüyor.

Pire tükürüğünün insanlarda alerjiye yol açmasına ek olarak, tifo, ensefalit, veba, salmonelloz ve hepatit gibi tehlikeli hastalıkların patojenlerini de içerebilir.

Bir kan emicisinin tek bir ısırığının insan sağlığına zarar veremeyeceğine inanılmaktadır. Fakat düzenli ve sayısız pire saldırısı ciddi sorunlara yol açıyor. Gerçekten de, cildin geniş bölgelerinde deride kızarma, şişlik ve kaşıntı olmasının yanı sıra, bir kişi genel sağlık durumunu bozabilir. Sıklıkla hastalar ateş, halsizlik, baş ağrısı, ishal, solunum güçlüğü çekerler.

Isırık tehlikesi

Isırıkların en yaygın etkilerinden, insan vücudunun tepkimelerini böcek salyasında bulunan enzimlere ayırmak mümkündür. Bunlar, egzama ve püstül şeklindeki cildin iltihaplanmasıyla kendini gösterir. Güçlü bir alerji başlatır.

Uyarı! Pireler ve böcekler tifüs, şarbon, erizipeloid, tularemi, bruselloz, psödotüberküloz taşıyıcısıdır.

Tüm bu enfeksiyonlar, sağlıksız koşulların gözlemlendiği alanlarda en iyi şekilde yayılır. Bu nedenle, tahtakuruları veya pire saldırıyı tamamen ortadan kaldırmak için, onların evinizde görünmesini önlemek için önemlidir.

Bunu yapmak için, evdeki temizliği izlemeniz, evcil hayvanlara dikkat etmelisiniz, düzenli olarak halıları süpürünüz, mobilyaların üzerinde toz oluşmasını önlemek için. Vücutta bulunan herhangi bir ısırık özel araçlarla tedavi edilmelidir. Bu, herhangi bir sonuçtan kaçınılabilir.

Tedavi özellikleri

kompress2 Yapılması gereken en önemli şey parazitlerden kurtulmaktır. Buna paralel olarak, yaralıların tedavisi başlatılmalıdır:

Hastalığın tedavi yöntemi, hastaya vereceği tehlike temelinde seçilir. Akut semptomların yokluğunda bağımsız tedavi mümkündür. Bunu yapmak için, eczanede uygun bir antihistamin satın almanız ve kesinlikle tedaviye başlamaya yönelik talimatlara uymanız gerekir.

Kaşıntı ve iltihapları gidermek için etkilenen bölgeye soğuk veya asetik veya alkollü bir kompres uygulanabilir. Cildin iltihaplı bölgesine sabitlenmeli ve tamamen kuruyana kadar tutulmalıdır. Bundan sonra kompresin değiştirilmesi gerekiyor.

Tahtakurusu ısırıklarına alerjik bir reaksiyonun akut ve şiddetli belirtileri, geleneksel tıbbi araçlarla tedavi edilir. En yaygın ve etkili arasında " Suprastin ", " Advantan " ve "Ketotifen" tanımlanabilir.

Uyarı! Herhangi bir ilaç sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanılmalıdır. Bu özellikle hamile kadınlar ve çocuklar için geçerlidir.

Bir doktor tarafından reçete edilen ilaçlar, diyetten alınan tatlıları tamamen ortadan kaldırarak doz almalıdır. Ama unutma ki, alerjiden kurtulmak, problemi tamamen çözmek için başarılı olmaz. Sonuçta, apartmanlarda hatalar yaşanırken, yerel önlemlerin kullanımı işe yaramaz.

Fenistil jeli Konutun karmaşık işlenmesi ve evdeki her şey gereklidir. Bunu yapmak için, tahtakuruları ısırıkları alerjisi olan nahoş bir hastalığın kaynağından hızlı bir şekilde kurtulacak özel bir servisle temasa geçmeniz tavsiye edilir.

Evde uzmanla önceden danıştıktan sonra pire alerjisinin tedavisi mümkündür. Bunu yapmak için birkaç basit ve uygun fiyatlı yol vardır:

 • İlk alerji belirtileri ortaya çıktığında inflamatuar süreçlerden kaçınmak için, etkilenen cildi silmek için kükürt merhem veya kafur ruhu kullanabilirsiniz.
 • Şişlik ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olan etkili ilaçlar, zayıf bir manganez, kolonya ve limon suyu çözeltisini içerir.
 • Eczanede alınabilecek en yaygın ilaçlardan biri Fenistil-gel . Bununla birlikte, pire ısırıkları ve diğer böceklere karşı alerjilerin neden olduğu kaşıntıdan hızlıca kurtulabilirsiniz.

Ayrıca, soda losyonları (1 çorba kaşığı su başına 0.5 çay kaşığı) veya sıvı bir amonyak çözeltisi (1: 1) semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak iyidir.

Pireler ve tahtakurulardan kurtulmanın yolları

Apartman işleme Bugün sadece uzmanlar, tesislerin böcek ve pire tarafından yüksek kaliteli ve etkili bir şekilde tedavi edilmesini sağlayabilir. Kural olarak, çalışma hızlı bir şekilde gerçekleştirilir ve insan sağlığı ve evcil hayvanlar için kesinlikle güvenlidir.

Ancak, herkesin özel firmaların ev işçilerini arama fırsatı yoktur. Bu gibi durumlarda, böceklerle mücadele kendi başına yapılmalıdır. Bunu yapmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

 1. Alkol kullanımı. Püskürtücünün içine dökülerek, yetişkin bireylerin birikmiş birikimleri ile birlikte parazit yumurtası püskürtülür.
 2. Giysiler ve yataklar 50 dereceden daha az olmayan bir sıcaklıkta su ile yıkanmalıdır. Sıcak havalarda, açık havada, plastik kutulara yerleştirildikten sonra küçük eşyalar bırakılabilir.
 3. Pireler ve böcekler düşük sıcaklıkların etkisi altında öldüğünden, kış aylarında donmuş şeyleri açık balkona taşımak mümkündür. Böceklerden kurtulmanın daha etkili bir yolu - tüm evi soğutma. Bununla birlikte, böyle bir prosedür sadece özel haşere kontrol servisleri tarafından gerçekleştirilebilir.
 4. Buhar temizleyicileri tahtakuruları ve pire kontrol etmek için kullanılabilir. Onların yardımıyla, apartmandaki ulaşılması zor alanları bile halledebilirsiniz.
 5. Daireyi temizlerken, sabun, soda, tuz ve böcekleri püskürten otlar kullanmalısınız: pelin, solucan, papatya, okaliptüs.
 6. Daireyi özel böcek ilaçlarıyla tedavi etmek tek başına olabilir. Bu, çatlaklarda ve çatlaklarda bile saklanan böceklerden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Kişisel koruyucu ekipman ve ihtiyati tedbirleri hatırlamak önemlidir. Hayatta kalan ve yeni oluşmuş bireylerden kurtulmak için, 2 hafta sonra başka bir tedaviye ihtiyaç olacaktır.
 7. Böceklerle enfekte olmuş şilteler en iyi şekilde atılır, çünkü tahtakuruları veya pireleri evden çıkarmak neredeyse imkansızdır.
Hayvanlar evde yaşıyorsa, periyodik olarak özel araçlarla tedavi edilmelidir. Sonuçta, bir çift böcek evcil hayvanın kürklerinde gizlenmeyi başarsa bile, pire ve böceklerle mücadele çabaları kesinlikle işe yaramaz.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.