Sporcu hastalığı nedir

Bu hastalık ilk olarak 19. yüzyılda tanımlanmıştır. Aynı zamanda, Trichophyton interdigitale - koşullu patojenik mantarın, negatif özelliklerini sadece yüksek nem koşullarında ortaya çıkardığı saptanmıştır. Mantarın interdigital kıvrımları mantarı etkiler, ancak bu amaçla mantarları kamusal alanlarda “toparlamak” yeterli değildir. Hastalığın gelişimine katkıda bulunan bir veya daha fazla faktörle eşleşmelidir. Bunlar arasında immünolojik yetmezlik, ayaklarda yaralar ve sıyrıklar, alt ekstremitelerde vasküler ton bozukluğu, lastik ayakkabıların uzun süreli kullanımı, vb.

Sporcunun belirtileri ve belirtileri

fungus_girls

Mantarın ayaklardaki tedavisi, hastalığın biçimine bağlıdır, bu nedenle ilk önce, belirtilerini esas alarak, şeklini belirlemeye çalışacağız.

Skuamöz-hiperkeratotik form - ayak tabanları üzerinde , interdigital bölgelerdeki küçük soyulma cepleri oluşur. Bazen mısır türüne göre hiperkeratoz vardır, patlayan küçük kabarcıklar görülür ve bir süre sonra tartılara dökülür.

Dishidrotik form - ayağın kemeri alanında, kalın azgın yüzey ile baloncuklar gelişir. Yavaş yavaş çamurlu pürülan içerikli geniş bir ocakta birleşirler. Mesanenin açılması üzerine, cildin dökülme azgın tabakasıyla çevrili erozyon tespit edilir. Bu formda, bir kişi genel halsizlik, ateş, ağrı ile rahatsız olabilir.

Intertriginous form - ayakların interdigital kıvrımlarını etkiler (genellikle 4 ile 5 ayak parmakları arasında kıvrımlar). Epidermisin beyazımsı azgın tabakasıyla çevrili bir fissürdür. Diseksiyondan sonra iltihaplanma süreci hızla yakındaki cilde yayılır.

Akut form - vesiküler büllöz elementlerin (kabarcıklar) çok sayıda olması nedeniyle vücut ısısında önemli bir artış ile karakterize edilir.

Epidermofitiya çivileri - 1 ve 5 ayak parmaklarını etkiler, çünkü bunlar çoğunlukla ayakkabılarla zarar görür. İlk olarak, hastalık çivi serbest kenarında görünür, renk değiştirir ve matlaşır. Daha sonra plaka kalınlığında okra sarı şeritler görülür, subungual hiperkeratoz ilerlemeye başlar ve tırnak ufalanır.

Laboratuvar çalışmalarının sonuçları göz önüne alındığında ve semptomlara bakıldığında, mantarın bacaklardaki tedavisi bir dermatolog tarafından reçete edilir.

Genel tedavi prensipleri

mantar-arasında-us Formların herhangi biri için tedavi, anti-enflamatuar ve fungisidal ajanların kullanımından oluşur.

Akut inflamatuar süreçlerin kaldırılması için (gazlı bez bandaj veya soğuk losyonlar şeklinde):

 • % 1-2'lik resorsinol
 • % 0.1 rivanol (ethacridine lactate) çözeltisi
 • % 0.25 gümüş nitrat çözeltisi
 • potasyum permanganat çözeltisi
Ayaklarda mantar tedavisi için hazırlıklar:

 • İyotun% 2'lik alkol çözeltisi
 • Castellani sıvı
 • Anilin boyaların% 1-2 solüsyonu (parlak yeşil ve metilen mavisi kullanabilirsiniz)
 • Mikozolon
 • mikoseptin
 • Daktarin
 • mikospor
 • Katran, salisilik asit, kükürt içeren merhemler.

Mantarların bacaklarda etkili bir şekilde tedavi edilmesi, ancak antifungal ajanların epidermise derinlemesine nüfuz etmesi durumunda mümkündür. Bu hedefe ulaşmak için keratolitik ajanlar yardımıyla azgın tabakaları çıkarmak gerekir. Bunlar şunları içerir:

 • % 5-15 salisilik vazelin (bir kompres altında günde 2 kez).
 • Sütlü salisilik merhem (sıcak sabun ve soda banyosundan sonra bir kompres şeklinde).
 • Milky-salisilik kolodion (3 gün 3-4 gün boyunca bir gün, daha sonra bir sabun-soda banyosu ve makas dalları veya bir neşter ile hiperkeratolitik kitle kaldırmak).

Bacaklar üzerinde mantar tedavisi için lokal ilaçlar, lezyon başlangıç ​​aşamasında ise ve daha önce bir sporcuya sahip olmamış olmanın yanı sıra geniş bir alanı işgal etmiyorsa uygulanabilir. Diğer tüm durumlarda, sistemik tedavi gereklidir (antibiyotik kullanımı). Ayaklarınızda tırnak mantarı tedavisine ihtiyacınız yoksa, terbinafin (en az 2 hafta 250 mg / gün) veya intrakonazol (günde 1 kez 200 mg 2 p.) Almak için kendinizi kısıtlayabilirsiniz.

Tedavinin bitiminden sonra, bir ay boyunca% 1-2 salisilik alkolle cildi sürtme ve ayakları% 10 borik tozu ile tozlandıran bir anti-relaps tedavisi önerilmektedir. Ayakkabıların zorunlu dezenfeksiyonu .

Sporcunun dishidrotik formunun tedavisi

Bir mantarın dyshydrotic formunun ayağında tedavisi kabarcıkların delinmesiyle başlar (bazen yüzeyleri kesilir). Daha ileri tedavi, günde iki kez 10 dakikalık sıcak ayak banyolarının potasyum permanganat ile alınmasıdır. Soğuk losyonlarla değiştirilebilirler: Günde 3-4 kez kumaş veya% 1-2 resorsinol solüsyonuna batırılmış gazlı bez,% 0.25 lapis solüsyon veya iki saat boyunca ayaklara sondaj sıvısı solüsyonu koyun. Geceleri, Lassari macunu ile bandajlar veya ayaklara umursamaz merhem uygulandığı için tedavi durmaz.

Akut semptomlar ortadan kalktığında tedavi, ayakların günlük tedavisine% 1-2 iyot tentürü veya aynı konsantrasyonda yeşil madde alkol solüsyonu ile indirgenir.

Bir sporcunun intertriginous formunun tedavisi

Islanma aşamasında, tedavi potasyum permanganat ile sıcak banyolar, Castellani sıvısı,% 2 iyot tentür ve% 1 anilin boya çözeltisi ile ayakları bulaşması içerir. Erozyon varsa, sıcak banyolar soğuk losyonları tercih etmelidir.

Enflamasyonun azaldığı anda, mantarın ayakları üzerinde merhem ile tedaviye başlayabilirsiniz: katran ve% 2 salisilik-diachylin, Naftalan. Borik-salisilik toz da kullanılır.

Mantar sadece ayağını etkilemez. Örneğin kepek, tedavi edilmesi gereken kafa derisine zarar veren bir sinyal olabilir.

Önleme için antifungal kepek şampuanları kullanabilirsiniz.

Skuamöz epidermofinin tedavisi

Tedavi iki yolla yapılabilir: ayrılma ve etkilenen bölgelere yerel preparatların uygulanması.

Arievich'e göre dekolman yöntemi, hastalığın kırmızı bir epidermofitonun neden olması şartıyla interdigital formu ve ayaklardaki sınırlı odaklarla önerilmektedir. Dekolmanı için merhem şunları içerir: salisilik asit, vazelin, laktik asit veya benzoik asit. 15 dakikalık soda banyosundan sonra ayaklar selofan veya parşömen kâğıdı ile kaplanır (evde maruz kalma süresi gece). Başarılı olursa, cildin yüzey tabakası eldiven olarak çıkarılacaktır. Başarısızlık durumunda, merhem başka bir gün için uygulanır (bazen çift konsantrasyonda). Ayrılma yöntemi, eşzamanlı atletin alerjik döküntülerinin yanı sıra akut aşamadaki mantarla birlikte kullanılamaz.

Ayak tabanının ve interdigital boşluğun yumuşak bir şekilde yağlanması, anilin boyaların, Castellani sıvısının ve iyot tentürünün alkollü solüsyonları ile gerçekleştirilebilir.

Sporcuya karşı geleneksel tıp tarifleri

4235235 Binden fazla bitki bilindiğinden, yaprak, çiçek ve kökleri bakterisidal ve antifungal özelliklere sahiptir. En ünlü - çam ve huş ağacı kabuğu, katran alır. Uygulama, mantarın bacaklarda bir kırlangıçotu ile tedavi edilmesidir: etkilenen yerler, meyve suyu ile nemlendirilir ve lezyonlara bir bitkin sargı bezi uygulanır (maruz kalma süresi 20-30 dakikadır).

Hastalığın akut seyrini takiben, 3 inci böğürtlen yaprağı, okaliptüs, üç renkli menekşe otu, St. John's wort , atkuyruğu ve papatya çiçekleri ile hazırlanan şifalı bir broth. Her gün bir kaynatma hazırlanması: 1 p. Bir bardak kaynar su dökün, sonra 1 saat toplayın ve süzgeçten ısrar edin. İlacı 2-3 hafta boyunca günde iki kez Take fincan alın. Aynı bileşenler (konsantrasyonun 4-5 kat arttırılması), kompresler ve losyonlar için bir kaynatma hazırlamak için de kullanılabilir (ağlayan durmalara kadar kullanım).

Mantarların ayak parmakları üzerinde tedavisi euphorbia suyu ile yapılabilir: günde 2-3 kez iltihaplı bölgelere bulaşır.

Ayak parmakları arasındaki mantar tedavisi sırasında, hastalar intertriginöz inflamatuar sporcu riskini azaltmak için gazlı bez parçaları bırakabilir.

Ayakların bir mantarını evde ve pozitif dinamikleri yokluğunda tedavi ederken, bir doktora danışmak zorunludur. Daha etkili olan tablet formülasyonlarını reçete edecektir. Hastalığın akması çok zor ise, bir hastaneye konulması mümkündür.

3 yorum

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.