Lezyonun lokasyonuna bağlı olarak mikozların teşhisi ve tedavisi

merhem Trichophyton rubrum, Scytalidium dimidiatum, Epidermofyton floccosum. Yukarıdakilerin hepsi, genel dermatolojik hastalığa neden olan mantarların isimleridir. Saç, tırnak ve pürüzsüz cildi etkileyen yüzeysel mikozlardan bahsediyoruz. Birçok ülkede dermatomikoz önde gelen bir pozisyondadır, bu nedenle “Mikozis: tedavi” dünya çapında mikologları endişelendirmektedir.

Genel olarak, ayakların ve ellerin mikozları, harici araçların yanı sıra sistemik ilaçlar ile tedavi edilir. Mantar enfeksiyonu semptomlarının ortadan kaldırılmasına ek olarak, ilişkili hastalıkların tedavisi de gerçekleştirilmektedir.

Lezyona bağlı olarak tedavi özelliklerini düşünün:

Ayak dur

"Ayak miyozu nasıl tedavi edilir?" Sorusuyla ilgili endişe duyan hastalar. Ayakların fungal hastalıklarını tedavi etmenin ana yönteminin, lokal antifungal ilaçların kullanılması olduğunu bilmesi gerekir.

Skuamöz formda: 1-2 p / gün. topik olarak Ketokonazol , Clotrimazole , Naftifine , Terbinafin , Econazole bir krem, merhem veya çözelti formunda; akşam% 2 iyot çözeltisi ile tedavi (gerekirse).

Akut formda: kalsiyum glukonat intramüsküler veya intravenöz olarak, kalsiyum pantotenat 0.5 g Oral olarak; kloropiramin 0,02 g günde 2-3 kez oral yoldan; 1-2 gün boyunca günde 2 kez bir potasyum permanganat veya borik asit çözeltisi; 1-2 gün boyunca günde 1-2 kez bir çözelti şeklinde resorsinol; Mikonazol merhem 7-10 gün, günde 2 kez.

Harici tedavi etkili değilse, sistemik ilaçlar reçete edilir. Hepsi 3-4 hafta boyunca yemeklerden sonra alınır ( itrakonazol hariç): terbinafin - 250 mg. günlük, flukonazol - 150 mg. haftada bir kez itrakonazol - 200 mg. 7 gün boyunca, doz 100 mg'a düşürülür. Günlük.

Bakteriyel floranın varlığında, merhemler (kremler), betametazon, neomisin, gentamisin (üst üste 3-5 gün boyunca günde iki kez uygulanır) veya 1-2 gün boyunca günde 2-3 kez potasyum permanganatlı banyolar da reçete edilir.

Hiperkeratoz tanısı konduğunda, azgın tabaka çıkarılır.

Tırnakların

flukonazol Tırnak mikozunun tedavisi, sistemik tedavinin atanmasını gerektirebilir, ancak çoğu durumda lokal ilaçları almak yeterlidir. Bazen dermatologlar kombinasyon terapisine başvururlar. Karar, patojen tipine, lezyonun alanına ve hastalığın ihmaline bir göz ile yapılır.

Eldeki mikoz için bacaklar ve diğer cilt bölgeleri ile aynı kurallar vardır. Bu nedenle, mantarın tırnak plağının 1 / 3'ünden daha fazlasını yakalamadığı durumlarda, sadece lokal preparasyonlarla, tırnak mikozunun distal-lateral formunda yapılması mümkündür. Diğer tüm durumlarda, yerel preparatların kullanımı anlamsızdır: aktif bileşenleri, dermişin derin katmanlarına nüfuz edemez ve hastalığın etken maddesini imha edemez.

Tırnak mikozunun tedavisinin doktorlar tarafından reçete edilen ilaçlarla nasıl oluştuğunu düşünün.

Sistemik eylemin hazırlıkları:

  • Terbinafin (ticari isimler - exifin , lamisil , terbizil ) - T. rubrum ve T. Mentagrophytes'i etkiler. Rejim: 250 mg'da ellerin yenilgisiyle. Ayakların mikozu ile 6 hafta - 250 mg 12 hafta.
  • Itraconazole (analog - orungal ) - her türlü mantar üzerinde zararlı etkiler. Rejim: 200 mg'lık bir dozda 1 hafta. üç hafta arayla günde iki kez. Tabii ayakların onikomikozu ile iki kez ve bir kez tırnak plakası fırçalarının yenilgisiyle tekrarlanır.
  • Flukonazol ( Diflucan ) - maya mantarları ve dermatofitler etkiler. Dozaj rejimi: 2-6 hafta, 150 mg. haftada bir kez veya 50 mg için günde bir kez.

Yerel hazırlıklar:

Bu ürünler kremler veya solüsyonlar şeklinde gelir ve sağlıklı tırnaklar geri gelene kadar etkilenen tırnaklara günde bir veya iki kez uygulanır.

Ayak tırnaklarındaki mikozis tedavisi, özel bir dozaj formu - antifungal vernikler ile gerçekleştirilebilir. Birçok ilacın aksine, böbrekleri ve hastanın karaciğerini olumsuz etkilemezler. Ayrıca, sıradan kozmetik vernikler ile birleştirilebilir. En büyük etki tıbbi vernikler ciclopirox (batrafen) ve amorolfin (loceril) kullanılarak elde edilir .

Mantarlar nasıl tedavi edilir? - Uygun bölümde okuyun.

kafa derisi

griseofulvin Bu hastalığın tedavisi, dışarıdan ve ağızdan alınan antifungal ilaçlar ile gerçekleştirilir. Nadir durumlarda patogenetik tedavi uygulanır.

Bu durumda ana ilaç antifungal şampuan . Ek olarak, doktor hapları reçete edebilir.

Kafanın mikozunu tedavi etmek için kullanılan ana ilaçları düşünün.

  • Griseofulvin oldukça etkili bir ilaç olarak kabul edilir, ancak yan etkileri vardır. Mikrosporya için tedavi rejimi: çocuklar - 21-22 mg. 1 kg. Ağırlıklar, yetişkinler - 12.5 mg. 1 kg. ağırlık (maksimum miktar - 1 gr.). Trishophytia için tedavi rejimi: çocuklar - 18 mg. 1 kg ağırlığında, yetişkinlerde - 12.5 mg. 1 kg. ağırlığı; 3 s. Mantar tamamen ortadan kayboluncaya kadar günde (laboratuar testi), ilaç 14 gün 14 gün ve haftada iki gün 14 gün alınır. Burada kullanım için resmi talimatlar . Griseofulvin ile sistemik tedavi dışarıdan takviye edilir: kremanın etkilenen bölgelerine günde 1-2 kez Nizoral , Mifungar, Mikospor , Bifosin , Mikozoral , Batrafen sürtünmesi.
  • Terbinafin - 40 kg'dan fazla kütleli. 250 mg. günde bir kez, 20 ila 40 kg arasında bir kütle ile. - 125 mg, 20 kg'a kadar - 65 mg. İlaç bir yemekten sonra alınır. Tedavi süresi 4-12 haftadır.
  • Itrakonazol - sadece yetişkinler için uygundur. 100 mg'da 4-6 hafta alınır. günlük

Yukarıdaki lokal antifungal ajanlar sadece iltihabı giderdikten sonra kullanılır. Böylelikle, kafa derisinin mikozunun infiltratif-süpüratif formu, kabuğun önceden çıkarılmasını ve saçın el ile epilasyonunu gerektirir.

Bu amaç, antiseptik solüsyonlarla losyonların uygulanması, salisilik merhem ile pansumanların uygulanması, furatsilin, rivanol gibi anti-enflamatuar ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilir. Kronik formda, özel bir merhem yardımıyla, epidermisin azgın tabakası ilk çıkarılır.

Çocukların ve hatta yeni doğanların tedavisi zor değildir. Bebek dozunda griseofulvin reçete edilirler ve eğer çocuk anne sütüyle beslenirse, anne ilacı alır.

Mantar mikoz

neden bu kadar ciddi? Cildin en tehlikeli türü olan mikoz, tedavisi zordur - mantar mikozudur. İlk aşamada hastalık, egzama, sedef hastalığı ve diğer dermatozlara benzer, çünkü ilk belirtiler vücudun herhangi bir yerinde görülen kırmızı mavimsi kaşıntı lekeleridir.

Daha sonra noktalar sızar ve plaklara dönüşür. Hastalık yavaş gelişir ve hastalığın başlangıcından itibaren 5-10 yıl sonra plaklar ortaya çıkabilir. Bu, insanların plaklar fıtıklaşmaya başladığı ve dokuların nekrotik hale geldiği zaman, zaten tümör evresinde doktorlara gitmesinin nedenlerinden biridir.

Distrofik değişiklikler ve iç organlara zarar vermeyi beklemenize gerek yok. Femoral ve inguinal lenf nodlarının makul olmayan şekilde arttığı durumlarda gece zilleri ortaya çıktı.

Mantar mikozunun tedavisi sadece erken aşamalarda başarılıdır. İçinde gelişmiş vakalarda steroid hormonları ve arsenik preparatları reçete ediyor - sitotoksik ilaçlar ve antitümör antibiyotikler. Bazen X-ışını tedavisi, fototerapi ve ekstrakorporeal fotokemoterapi yaparlar.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.