Saç derisinin fungal hastalıkları

idiva_answers_receding_hair Eğer her zamanki yemyeşil ve parlak saçlarınız aniden solmaya, kaşıntıya, kıllara ve dökülmeye başlıyorsa, alarm vermenin zamanı gelmiştir: Saç derisi mantarı gibi hoş olmayan bir probleminiz olabilir, bu hastalık çok tehlikeli değildir. hayat, birçok küçük sıkıntısını zorlaştırıyor.

Ancak umutsuzluk yapmayın: Saç derisinin mantar tedavisinin başarılı örnekleri, modern tıbbın bu hastalıkla başa çıkabileceğini düşündürmektedir.

semptomlar

Tabi ki, hastalıkların her birinin kendi işaretleri vardır, fakat aynı zamanda kafa derisi mantarının yaygın semptomları da vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Saçın görünümünü keskin ve nedensiz bir şekilde bozar.
 • Kuruluk ve kırılganlık, saç dökülmesi.
 • Bol kepek görünümü (hem kuru hem de yağlı).
 • Kaşıntı, cildin kızarması, küçük sarımsı / grimsi ölçeklere sahip yuvarlak pembe plakların görünümü.
 • Kafa derisi mantarının bazı formlarında bile pürülan iltihaplar görülebilir.

Eğer kozmetik için saçınızı değiştirmediyseniz ve ciddi strese maruz kalmazsanız, ancak bu belirtilerden bir veya daha fazlasına sahipseniz, hemen bir uzmana başvurun. Trichologist , saçın dış belirtileriyle belirleyebildiği gibi, kültür analizleri ve bakteriyolojik kültürlerin sonuçlarını da kullanabilecek, bu tür mantarlar (mantar adı verilen) sizi nasıl etkiledi.

Yaygın hastalıklar ve semptomları

ipuçları bölünmüş

 • Microsporia. En hızlı yayılan mantar hastalıklarından biri. Ayırt edici özellikleri, kızarıklığın ciltte göründüğü, daha sonra küçük kabarcıklarla kaplanabilecekleridir. Lezyonun yerinde saçlar kırılgan hale gelir ve dökülür.
 • Trihofitia. Bu hastalığın isminin daha yaygın bir versiyonu saçkırantır. Diğer mantar hastalıkları durumunda olduğu gibi, bu hastalık kaşıntı, cildin soyulması, kırmızı alanların görünümü, saç kırılması ve saç kırılması alanında gri bir çiçek oluşumu şeklinde kendini gösterir. Açıkça görülebilen kırmızı veya mavimsi konturlarla şişmenin oluşmasıyla karakterize edilen derin bir trikofit formu da vardır. Bu inflamasyon odakları, içinde pürülan akıntıyı biriktiren küçük kabarcıklar ve kabuklara sahip olabilir. Buna ek olarak, derin bir saçkıran formuyla, genel halsizlik, vücutta kızarıklık, lenf düğümleri bölgesinde şişlik ve tırnak plakalarının deformasyonu gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
 • Favus. Diğer adı da boktur. Bir bütün olarak hastalık enlemimiz için tipik değildir, Asya ülkelerinde ve Orta Doğu'da yaygındır. Ancak, Avrupa ülkelerinde hastalık vakaları vardır. Hastalık, tedavi edilmediği takdirde genişlediğinde sarımsı kabukların ortaya çıkmasıyla başlar. Saçlar lezyonların altında atrofi ve dökülür, kelliklere yol açar.

Uyarı! İçeriği görüntülemek rahatsız edici olabilir - 'saç derisinin mantarının teşhisi'

nedenleri

Kafa mantarının tedavisi, hastalığın nedenini bulmaksızın başlatılamaz. Çoğu zaman, bu probleme yatkınlık, bağışıklık sisteminin genel bir zayıflaması, vücudun mantarlara, virüslere ve bakterilere karşı daha savunmasız kalmasına neden olan streslerden kaynaklanır.

Ayrıca, kişisel hijyen kurallarına uyulmaması, yabancı tarakların ve şapkaların kullanılması da saç derisi ile ilgili sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, mantarlara karşı korunmak için, her şeyden önce, bu tür durumlardan kaçınmak gerekir.

Tedavi özellikleri

Özel şampuan - ilk ürün! Hastalığın karmaşık doğası gereği, kendinize prosedürleri ve ilaçları reçete yazmak için büyük bir risk olacaktır. Bu nedenle, doktorun mantarı kafaya nasıl tedavi edeceğine karar vermesine izin verin.

Mikozis tipine bağlı olarak, doktor vücut üzerinde karmaşık sistemik etkileri olan bazı ilaçları reçete eder. Komplike edici bir faktör, çoğu zaman iç antifungal ilaçların çoğunun etkinliği açısından da kontraendikasyonlara sahip olması gerçeğidir.

Örneğin, bir çoğu, böbrek sorunları olan, kan hastalıkları, metabolizma ve onkolojiden muzdarip hastalar için arzu edilmez.

İç ilaçlara ek olarak, yerel ilaçlar da reçete edilir. Bunlar arasında öncelikle antifungal şampuanlar bulunur :

ve böylece, balmumu ve merhem gibi.

Saç derisinin fungal bir hastalığı için ilaç kullanımının spesifik örneklerini düşünün.

 • Etkilenen bölgelere günde 1-2 kez uygulanan yerel preparatlar - Terbizil ve Termikon merhemleri kullanılarak microsporia tedavisinde. Saç derisine ince bir tabaka ile uygulanır ve hafifçe ovulur. Ortalama olarak, bu lokal ilaçların kullanım süresi 2-4 haftadır. Ağızda reçete edilen ilaçlara gelince, griseofulvin izole edilmelidir: günde 3-4 kez yemeklerle birlikte kullanılır ( talimatlara bakınız). İlacı daha iyi emmek için, çay yanlış bitkisel yağda almak için tavsiye edilir. Doktor tarafından reçete edilen tedavi süresi, ancak genellikle yaklaşık bir buçuk ila iki ay sürer.
 • Trikofitozu tedavi ederken, aynı merhemler trichophoria ile olduğu gibi reçete edilir. Ek olarak, ince bir tabaka halinde uygulanan iki hafta boyunca günde bir kez mikro gözenekli merhem uygulayabilirsiniz. Hastalık kronik bir seviyeye geçtiyse, Arievich’in yöntemi boynuz tabakası dekolmanı için reçete edilebilir. Bir sütlü salisilik merhem iki gün boyunca bir kompres olarak uygulanır, daha sonra% 2-5 salisilik veya salisilik çinko merhemi ile yeni bir kompres ile değiştirilir. Bundan sonra, cildin azgın tabakası künt bir bisturi ile çıkarılır ve saçtan kalan siyah noktalar cımbızla çıkarılır.
 • Favus trikofitoz ile aynı preparatlardan etkilenebilir. Irunin ayrıca günde bir kez oral olarak uygulanır, tedavi süresi 21 gündür. Dahili olarak, 14 gün boyunca günde iki kez etkilenen deri üzerinde ince bir tabaka halinde uygulanan batrafenin merhemini de kullanabilirsiniz.

Halk tıbbı

dandruff2 Halk ilaçları kullanılarak yüzyıllarca biriken kafa mantarı tedavisi için birçok yöntem vardır. Ancak bunların etkililiğinin genellikle şüphe içinde olduğunu anlamak gerekir. Bir eczaneden 300 r için antifungal şampuan çok daha etkili olacaktır.

Tabii ki, sadece geleneksel tıbbı güvenmek, tamamen bir doktor tavsiyesi göz ardı etmek, ancak geleneksel geleneksel tıbbı tamamlamak için az ya da çok kabul edilebilir bir seçenek değildir.

Okaliptüs yağı, hastalığın hafif seyrini sürdürmesi şartıyla kafa derisinin fungal lezyonlarını etkilemek için etkili bir araç olarak kabul edilir. Tarak üzerine birkaç damla yağ damlatılması ve bu şekilde saç ve saç derisine uygulanması tavsiye edilir.

Cildin kaşıntı ve kızarıklıktan şikayet ediyorsanız, aşağıdaki tarifi kullanabilirsiniz. Aynı miktarda zeytinyağı ve limon suyu ile bir çay kaşığı sarımsak suyu karıştırmanız gerekir. Pamuk süngeri ile elde edilen karışım etkilenen bölgelere uygulanır, bundan sonra plastik bir şapka giymeniz veya kafanızı bir filmle sarmanız ve bir saat beklemeniz gerekir. Sonra saçlarınızı şampuanla yıkamanız gerekir. Saçları durulamak için asetik su hazırlanır: 2 yemek kaşığı sirke (masa) bir litre su içinde seyreltilmelidir.

Kırlangıçların köklerinden kompresler yapabilirsiniz. Bu preparat için, infüzyonun belirtilen bitki materyallerinin 300 gramını öğütmesi, üzerlerine 0,5 litre votkayı dökmesi ve bir hafta boyunca karanlık ve serin bir yerde demlenmesini beklemek gerekir. İnfüzyon hazır olduğunda, kapasiteyi sallamanız, gerilmeniz ve sıkıştırmanız gerekir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.