İmmünomodülatörler ve adaptojenler

İçindekiler:

sınıflandırma

lolipop-hapları Modern immün sistemi uyarıcı ilaçlar, kökenlerine göre aşağıdaki gruplara ayrılır:

 • Bitkisel ilaçlar - Echinacea, Eleutherococcus, Schizandra, Immunal, vb. Özleri veya tentürleri. Bu ilaçlar hafif bir adaptojenik ve immün sistemi uyarıcı etkiye sahiptir ve immün yetmezliğe sahip hastalara reçete edilir. Profilaktik uygulama ile, bu tür maddeler, influenza veya solunum yolu enfeksiyonları alma riskini önemli ölçüde azaltır, radyasyon patolojisini önler ve sitostatiklerden kaynaklanan zararı azaltır;
 • Mikrobiyal preparatlar - Imudon, IRS-19 ve diğerleri: Hazırlıklar makrofajları ve monositleri doğrudan etkiler, bunlar aktivasyondan sonra, mikropların ortadan kaldırılmasını destekleyen bağışıklık reaksiyonlarını tetikleyen sitokinleri yoğun bir şekilde üretir;
 • İnterferon - Anaferon, Viferon. İlaçlar vücudu, bakteriyel, viral ve diğer kökenlerin her türlü antijenik saldırısından korur;
 • Sentetik ilaçlar - Amiksin, Trekrezan, vb. Olumsuz dış etkilere karşı genel direncin artması ve bağışıklık yanıtlarının uyarılması;
 • Endojen ajanlar - Timogen, Timalin. Bunlar plasental veya kemik iliği hücreleri veya timus bazlı preparatlardır. Normal kan hücresi sayısını geri kazandırırlar, gelişmiş interferon üretimine ve bağışıklık aktivitesine neden olurlar.

Adapttojenik veya immünomodülatör aktiviteye sahip preparatların bağımsız olarak alınması önerilmemektedir, bunların alınmasına duyulan ihtiyaç bir immünolog tarafından belirlenmelidir.

Popüler uyuşturucular

Trekrezan (250 r *)

Talimatlar ve yorumlar

Genel görünüm Uyarlayıcı genetik immünmodülatör Trekrezan, interferon üretimini uyarır, hastanın bağışıklık durumunu düzeltir ve düzeltir. İlacın kullanımı sonucunda:

 • Zihinsel ve fiziksel efor sırasında vücudun artan dayanıklılığı;
 • Çeşitli ilaç ve kimyasalların toksik etkilerini azaltır;
 • Vücut, oksijen eksikliği, sıcaklık değişiklikleri ve diğer agresif faktörlere karşı özel bir direnç kazanır.

Benzer etkiler nedeniyle, Trekrezan solunum yolu enfeksiyonları, grip veya soğuk algınlığı durumunda tedavi edici ve profilaktik amaçlar için başarıyla kullanılmaktadır. Stres etkileri (örneğin, oksijen eksikliği, hipotermi veya aşırı ısınma) mevcudiyetinde, vücudun sağlığını ve direncini artırmaya katkıda bulunur.

Bu immünomodülatörün, alkol yoksunluğunun karmaşık tedavisinde veya ağır metallerle zehirlenme durumunda atayın. Araç, gebelikte, 12 yaşına kadar olan çocuklarda ve hamile iken, laktoz intoleransı ile kontrendikedir.

İmmün, Ekinezya (300 r *)

Talimatlar ve yorumlar

çözüm Bitki kaynaklı (ekinezya suyu) Immunal mevcut bileşenleri bir parçası olarak. İlaç, spesifik olmayan bağışıklığı artırır. Fagositoz ve artmış lökosit aktivasyonu nedeniyle, ilaç patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını ve büyümesini inhibe eder. Ek olarak, İmmünal, herpes veya influenzaya karşı antiviral aktiviteye sahiptir. Müstahzarlar Echinacea ve Immunal, aynı etken maddeyle (Echinacea bitkisinden elde edilen) benzer analoglardır ve benzer etkilere sahiptirler.

Her iki ilaç da kullanılır:

 1. Bu patolojilerin önlenmesi yanı sıra, grip veya kataral süreçlerin başlangıç ​​belirtileri varsa;
 2. Uzun süreli antibiyotik tedavisi sürecinde bağışıklık durumunu iyileştirmek için;
 3. Üriner ve respiratuar patolojilerin nüks tedavisinde.

Ekinezya, otoimmün patolojilerde, immün yetmezlikte (HIV), AIDS'de, multipl sklerozda, bitki ve bileşenlerine karşı aşırı duyarlılık, 12 yaşın altındaki çocuklarda, lösemi, tüberküloz gibi sistemik patolojilerin varlığında kontrendikedir. Herhangi bir özel ihtiyaç ve gebe olmadan alınmasını tavsiye etmeyin. Çünkü ilacın fetüse ve hamilelik üzerine etkisi hakkında araştırmaların nihai sonuçları yoktur.

Bir çözelti formunda immünal, bir yıldan küçük çocuklarda ve 4 yaşından küçük çocuklarda tabletlerde kontrendikedir. İlacı, AİDS veya HIV, multipl skleroz ve lösemi, tüberküloz, vb. Gibi otoimmün ve sistemik patolojilerde kullanamazsınız. Ekstinacea ve ilacın diğer bileşenlerine karşı aşırı duyarlılık veya intoleransı olan kişilere Immunal alamazsınız. Echinacea'dan farklı olarak, immün, hemşirelik ve hamile olarak alınabilir, ancak sadece doktor reçetesiyle alınabilir.

İmmunomax (800 p *)

Talimatlar ve yorumlar

Ampül İmmünomax Bağışıklık sisteminin hücresel yapılarının aktivitesinde üç kat artış olan etkisi altında etkili immünostimülan. İmmünomax, vücudun herpes, veba, papillomavirus veya parvovirus gibi virüslere karşı direncini arttırır. İlaveten, ilacı vücudu klamidya, stafilokok, Escherichia coli, Salmonella veya Mycoplasma, ureaplasma gibi bakteriyel mikroorganizmalardan korur.

İmmünomax Kontrendikasyonları:

 • 12 yaşına kadar;
 • Emzirme ve hamilelik;
 • İlaca veya bireysel bileşenlerine karşı aşırı duyarlılık.

İlacın yan etkileri neden olmaz. Ve istisnai durumlarda, hamilelik sırasında atanabilir.

Galavit (tablet 300 r *, iğneler 600 r *)

Talimatlar ve yorumlar

galavit3 Enjeksiyon için mum, tablet ve toz şeklinde mevcut olan modern immünomodülatör. İlaç ek bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Galavit, sentetik immünostimülanları ifade eder ve şu anda analogları yoktur. İlaç geniş spektrumlu eylem ile donatılmış:

 1. Gerekli antikorların üretimini artırır;
 2. Patojenik patojenleri ortadan kaldırma yetenekleriyle ayırt edilen makrofajların üretimini artırır;
 3. Çeşitli enfeksiyonlara direnç sağlayan interferonların üretimini artırır;
 4. Antioksidan etkisi vardır;
 5. Diferler hepatoprotektif aktivite, yani, karaciğeri korur.

Galavit, emziren, hamile olan veya bu ilaca karşı toleransı olmayan kişiler olan 6 yaşın altındaki hastalar için kontrendikedir.

Arbidol (250 p *)

Talimatlar ve yorumlar

Kapsül Arbidol Orta derecede immünomodülatör aktivite ile antiviral ajan. İlaç gibi hastalıklar için endikedir:

 • SARS, pnömonik veya bronşiyal süreçlerle komplike olan solunum yolu hastalıklarının ağır vakaları, influenza A ve B türleri;
 • Pnömonik lezyonlar, kronik bronşitin karmaşık tedavisi, tekrarlayan herpes, pnömoni;
 • Bağışıklık durumunun restorasyonu ve iyileştirilmesi, ilacın ameliyattan sonra profilaktik uygulanması;
 • Pediatrik hastalarda (3 yaşından büyük) rotavirüs kaynaklı akut intestinal lezyonların kompleks tedavisinde.

İlaç hemen hemen hiçbir kontrendikasyon ve yan etkisi yoktur. Üç yaşın altındaki çocuklara ve ilaca karşı aşırı duyarlı olan hastalara reçete edilmez. Muhtemel yan etkiler arasında, alerjik belirtiler çok nadir görülür.

İzoprinosin (600 p *)

Talimatlar ve yorumlar

her iki tarafta kutu ve kabarcıklar Antiviral ve immün uyarıcı etkinin tabletli hazırlanması. Bir pürin türevi olan sentetik kökenli bir araç, aşağıdaki gibi hastalıklarda kullanılır:

 1. Genital organ ve larenks lezyonları dahil olmak üzere Papillomavirüs;
 2. ARVI ve grip çeşitli biçimleri;
 3. Zona ve suçiçeği;
 4. sitomegalovirüs;
 5. Herpes virüslerinin çeşitli modifikasyonlarının yanı sıra herpetik keratit, genital herpetik lezyonlar vb.
 6. Molluscum contagiosum;
 7. kızamık;
 8. Enfeksiyöz kaynaklı mononükleoz vb.

İlacın sakıncaları arasında, hastalar bulantı-kusma sendromu ve epigastrik ağrı, deride kaşıntı, eklem ağrısı ve baş dönmesi, uyku bozuklukları ve baş ağrısı, gut veya bağırsak bozukluğu alevlenmeleri şeklinde advers reaksiyonların varlığına dikkat çeker. İlaç, kan üre bir artışa neden olduğundan, ürolitiyazis, gut, yetersiz böbrek fonksiyonu ve aritmi kontrendikedir. Ayrıca izoprinosin, 20 kg'dan küçük ve 3 yaşından küçük çocuklarda kontrendikedir.

Imunofan (500 p *)

Talimatlar ve yorumlar

Tüm formlar Imunofan, hepatoprotektif, detoksifiye edici, antioksidan ve immün sistemi uyarıcı aktiviteye sahip immünomodülatör bir ilaçtır. Ek olarak, ilaç, antitümör ilaçlara hücresel direncin ortaya çıkmasını önler.

İlaç enjeksiyonlar, rektal fitiller veya burun spreyi formunda mevcuttur. Imunofan tedavisinde etkilidir:

 • HIV enfeksiyonu;
 • Çeşitli immün yetmezlik durumları;
 • HPV;
 • sitomegalovirüs;
 • Farklı tiplerde viral hepatit;
 • herpes;
 • Kompleks antitümör tedavisinde vb.

İlaç 2 yaşın altındaki çocukların tedavisinde ve fetus ile bir rhesus çatışma olan hamile kadınlar kullanılmaz.

Tiloron (600 p *)

Ozon paketleme İlaçlar Lavomaklar , Amiksin ve Tiloram analoglarıdır, aynı etken maddeye (tilorone) sahiptir ve immünomodülatör ve antiviral etki ile birlikte bir grup ilaç - interferon sentezine aittir. Tablet formunda hazırlıklar yapılır.

 1. Lavomax antikor oluşumunu arttırır, kemik iliği kök hücre yapılarını uyarır, bağışıklık sistemini baskılayıcı aktiviteyi azaltır. Erişkin hastalarda herpes ve sitomegalovirüs enfeksiyonları, viral hepatit, solunum ve influenza enfeksiyonları için kullanılır. Hamile kadınların, 18 yaşın altındaki çocukların ve ergenlerde kontrendikedir ve emzirir.
 2. Amiksin, benzer bir etkiye sahiptir ve viral reprodüksiyonu durdurabilmektedir. 7 yaşından itibaren pediatride kullanılabilir, ancak beslenme ve hamilelik sırasında kontrendikedir.
 3. Lavomax gibi tiloram, 18 yaşın altındaki hastalarda, hamile ve emziren hastalarda kontrendikedir. Yan etkiler arasında bazen alerjik döküntüler, hafif titreme ve dispepsi (sindirim bozuklukları) görülür.

Timalin (500 p *)

Talimatlar ve yorumlar

10 şişe İlaç, enjeksiyon çözeltilerinin hazırlanması için bir liyofilizat halinde yapılır. İlacın aktif maddesi, timus bezinden hayvanların çıkarılmasıyla elde edilen tysmus özütüdür.

İlacın bağışıklık aktivitesini yeniden kurmak gerektiğinde etkilidir. Buna ek olarak, Timalin alma zeminine karşı, hastalar hücresel madde değişim süreçlerini iyileştirir, kan oluşumunu iyileştirir ve rejenerasyonu hızlandırır.

Timalin gösterilir:

 • Çeşitli yumuşak doku ve kemik iltihaplı iltihaplı patolojilerin arka planında azaltılmış bağışıklık durumu ile;
 • Bakteri veya viral kökenli enfeksiyöz lezyonlarda;
 • Hematopoetik ve bağışıklık fonksiyonlarının, tümör ve onkolojik süreçlerin yanı sıra uzun süreli antibiyotik tedavisi ile birlikte kemoterapötik veya radyasyon tedavisi zemininde baskılanmasında

İlaç kontrendikasyonları yoktur ve sadece ona aşırı duyarlılığı olan kişiler için reçete değildir. Nadir durumlarda, Timalin kullanımına olumsuz alerjik reaksiyonlar eşlik eder.

Aynı maddeye dayanan bir analog var - Taktivin .

riboksin

Talimatlar ve yorumlar

Metabolik regülatörler ile ilgilidir, antiaritmik ve antihipoksik aktiviteye sahiptir. İlacın alınması sonucunda, koroner ağın kan dolaşımı normalleştirilir, kalbin enerji dengesi yükselir. Aktif madde inosindir. İlaç, sadece yetişkin hastalarda kalp glikozitleri alarak provoke edilmiş miyokardiyal iskemi ve aritmilerin tedavisinde kullanılmaktadır.

cytoflavin

Talimatlar ve yorumlar

İnosin, süksinik asit, vitaminler В₂ ve РР içeren çok bileşenli preparat. Sitoflavin doku beslenmesi ve hücresel solunum, kan dolaşımını geliştiren metabolik ilaçları ifade eder. Anti-iskemik ve nöroprotektif aktiviteye sahiptir. Her yaştan hastanın tedavisinde kullanılan tablet ve enjeksiyonlarda üretilir. Hamile ve emziren hastalarda kullanılması istenmeyen bir durumdur.

Hamile kalabilirmiyim

Doktorlar, gebe kadınlarda immünmodülatörlerin kabulü konusunda kesin bir görüşe sahip değildir, ancak çoğunluk, yine de alınmamasına inanmak eğilimindedir. Bu grubun fonlarının çoğu, ilaç piyasasında nispeten kısa bir süre için mevcut olduğundan, bunların yönetiminden uzun vadeli yan etkileri hala bilinmemektedir.

Hamile kadınlar için bağışıklık geliştirmek için, diyet düzeltmek, sebze, otlar ve meyveler ile zenginleştirmek, rasyonel bir rejimi düzenlemek, açık havada yürümek için daha fazla zaman var, vb.

Çocuklukta

Rebenok-boleet Çocuklarda, immünomodülatör ve adaptojenlerin kullanımı aşağıdaki durumlarda doğrulanır:

 • Sık soğuk algınlığı, soğuk algınlığı ve grip;
 • Solunum yolu enfeksiyonları ve grip sırasında hipertermik semptomların yokluğunda;
 • Uyku bozuklukları, şiddetli zayıflık, sık baş ağrısı olduğunda;
 • Gıda alerjisi durumunda;
 • Lenf düğümlerinde belirgin bir artış ile.

1.5 yaşına kadar, immünomodülatörler sadece istisnai durumlarda kullanılır. Medikal endikasyonlara göre büyük çocuklar, interferon grubunun immünomodülatörlerine verilebilir. Bu tür ilaçlar için belirli isimler vermek anlamsızdır, çünkü sadece bir çocuk doktoru bunları reçete etmelidir. Çocuklarda immunostimulant ve adaptojen olarak, bal, gül kalça, sarımsak veya soğan, okaliptüs, vb gibi doğal ilaçlar kullanmak daha iyidir.

Genel eylem ilkeleri

tabletler İmmünomodülatör ilaçlar, bağışıklık sisteminin hücresel yapılarının seviyesini, otoimmün patolojilerin varlığında dengelemek üzere tasarlanmıştır. Bu ilaçlar, tüm bağışıklık bileşenlerinin aktivitesini dengeler, gerektiğinde bastırır veya aktive eder. Adapttojenlerin etkisi, organik yapıların enfeksiyöz, viral ve diğer dış etki çeşitlerine karşı direncini arttırmayı amaçlamaktadır.

İmmunomodülatör ilaçlar ciddi sağlık sorunları olan hastalara reçete edilir. Vücudun en basit enfeksiyöz lezyonlara bile dayanamayacağı bir dizi patoloji vardır. En çok bilinen bu patoloji, insan immün yetmezlik virüsüdür. Herhangi bir hafif hipotermi ile soğuk algınlığı ve gripten kaçınmak için, bu hastalara immünomodülatörler atanır.

Ayrıca prematüre bebeklerin, özellikle okul öncesi eğitim kurumlarına katılmaya başladıkları zaman immünomodülatör tedaviye ihtiyaçları vardır. Bu durumda, çocuklar kendi bakterileri ve mikroorganizmaları olan tamamen yeni bir çevreye girerler, bu nedenle, bazen adaptasyon döneminde, çocuklara şu adaptojenler verilir:

 1. Nörosistem yapılarını hafifçe etkiler;
 2. Endokrin aktivitesini geri yükle;
 3. Reel değişim reaksiyonlarını hızlandırın;
 4. Vücudun olumsuz dış etkilere karşı direncini oluşturun;
 5. Performansı, taşınabilirliği, aşırı yükleri vb. Artırmaya katkıda bulunun.

Aynı zamanda, adaptojenik ilaçlar vücudun normal aktivitesini bozmaz. Tehlikeli endüstriler ve sıkı çalışanlar, sporcular ve insanlar tarafından stres veya depresif bozukluk durumunda alınmaları tavsiye edilir. Yüksek zihinsel ve fiziksel strese sahip adaptojenler alırsanız, ilaçlar beyin ve kas aktivitesine zarar vermeden vücudun zindeliğini hızlandıracaktır.

* - izleme sırasında birkaç satıcı arasındaki ortalama değer, halka arz değildir.

1 yorum

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.