Genital herpes tedavisi

Genital herpes, dünyada viral etiyolojinin en yaygın hastalıklarından biri olarak kabul edilir. Büyük değişiklikler cinsel organları etkiler ve tedavi eksikliği her türlü komplikasyonun ana sebebi olur.

Genital herpes hastalarının tedavisi kendi özelliklerine sahiptir, bağlılıkları tedavi etkinliğini artırır.

Semptomlar, tanı

Genital uçukların ilk belirtileri enfeksiyondan birkaç gün sonra ortaya çıkar. Birincisi, yanma hissi ve kaşıntı genital ve cildin üzerinde gözükür, sonra kabarcıklar oluşur. Kabarcıkların boyutu 0.3 ml'ye kadar, çoğunlukla bir grupta bulunurlar. Enfeksiyon gelişiminin birincil belirtileri febril sendromu, baş ağrısı, halsizlik, şişmiş lenf düğümleri eşlik ettiği zaman.

Fotoğraflar, içerik rahatsız edici olabilir

Birkaç gün sonra, kabarcıklar açılır ve ülserler yerinde kalır, bu da birkaç haftaya kadar iyileşebilir. Kadınlar vajinadan taburcu olabilirler, idrara çıkma sırasında ağrı dışarıda bırakılmaz.

Genital herpes tanısı, harici bir tetkik ve PCR gibi analizler ve serumdaki virüsün antikorlarının tespiti gibi analizler ile yapılır.

Tedavi yöntemleri

Doktor-büyüteç cam Genital herpes, insanlarda iki tip virüsün etkisi altında oluşur, bunların özelliği vücutta bir ömürdür. Yani, kullanılan modern farmakolojik ilaçlar tam eradikasyona izin vermez, yani, virüsün yok edilmesi ve ortadan kaldırılmasıdır. Ancak, yine de, genital herpes olan hastaların tedavisi her zaman gereklidir ve aşağıdaki amaçlarla gerçekleştirilir:

 • Herpesin tüm önemli tezahürlerinin insanlarda ortadan kaldırılması.
 • İlk manifestasyon sırasında hastalığın aktif sürecinin azaltılması veya 7-14 güne kadar sonraki alevlenme.
 • Nükseden bulaşma döneminde artış gösterir. Tedavinin ideal sonucu yaşam boyu remisyondur .

Düzgün seçilmiş tedavi rejimi, bir kişinin tüm rahatsız edici hislerini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, komplikasyonların gelişmesini engeller. Genital herpes tedavisi hedefine tam olarak ulaşmak için, entegre bir yaklaşım kullanın ve birkaç ilaç grubu reçete, bunlar:

 1. Antiviral ajanlar , üreme sürecini ve virüs hücrelerinin insan vücuduna sokulmasını bastırmak için gereklidirler. Genital herpes durumunda, oral, dış ve enjektabl ilaçlar reçete edilir, ilaç tipinin seçimi patoloji prevalansına bağlıdır.
 2. İmmünomodülatörler . Vücudun savunmasını arttırmak için bu uyuşturucu grubuna ihtiyaç vardır.
 3. Ağrıları ve rahatsızlığı, ateşli sendromu, kaşıntıyı azaltmak için gerekli ilaçlar.

Genital herpes tedavisi epizodik ve bastırıcı olabilir. Hastalığın alevlenmesi belirtileri kaydedildiğinde epizodik tedavi reçete edilir. Herpes virüsünün olası aktivasyonunu baskılamak ve virüsün atılımını azaltmak için baskılayıcı tedavi gereklidir. Belli göstergeler için atayın. Şunları içerir:

 • Sıklıkla (yılda 6 veya daha fazla kez) ve hastalığın şiddetli nüksleri.
 • Cinsel eşin enfeksiyonunu önleme, eğer kandaki genital herpes antikorlarını tespit etmemişse.
 • Enfeksiyon alevlenmelerinin hastanın yaşam kalitesi ve psiko-duygusal davranışları üzerindeki anlamlı negatif etkisi.

Tüm tedaviler, test verilerine dayanarak bir doktor tarafından seçilmelidir. Genel terapi süresinin süresi, belirli bir hastayı etkileyen bazı faktörlere de bağlıdır.

Sistemik Antiviral İlaçlar

tabletler Şu anda genital herpes kullanımına karşı üç ilaç onaylanmıştır: Asiklovir, Famciclovir, Valacyclovir.

Bu ilaçların dozajı ve uygulamalarının genel seyri, enfeksiyonun evresine bağlı olarak seçilir. Primer enfeksiyon döneminde veya enfeksiyonun alevlenmesi sırasında tedavi 5-7 gün sürer, antiviral ilaçlardan biri seçilir ve aşağıdaki şemaya göre kullanılır:

Asiklovir ve Valasiklovir'in etki mekanizması, mikroorganizmanın üremesinin askıya alınmasına yol açan virüsün DNA'ya girmesine dayanır. Bu iki ilaç kısa tedavi kürleri ile oldukça etkilidir ve vücut üzerinde toksik etkisi yoktur. Famciclovir virüsün gelişimini en uzun süre askıya alır, ancak bu ilacın yan etkileri de vardır - uzun süreli kullanımla, sağlıklı hücreler değişir.

Baskılayıcı tedavi öngörülürse, antiviral ajanlar daha düşük dozlarda, ancak daha uzun kurslarla kullanılır. Bir profilaktik ajan olarak, Alpizarin gibi bir ilaç da kullanılır .

Lokal antiviral ajanlar

merhem Herpes tedavisinde, yerel ilaçlar - kremler, antiviral bileşenlerle merhem kullanmak zorunludur.

Kullanımları, virüsün vücuttaki ve cinsel organlar üzerinde oluşan kabarcıklardan salınmasını azaltmak için gereklidir.

Aynı zamanda, antiviral merhemler ana rahatsızlığı azaltır - ağrı, yanma, kaşıntı ve cildin hızlı iyileşmesini destekler.

İlk alevlenme semptomlarında etkilenen bölgelere merhem uygulanmaya başlanması tavsiye edilir, bu iki veya üç gün içinde hastalıkla baş edebilmek için size izin verir.

asiklovir ile merhem Herpes merhemlerinin çoğu Asiklovirdir . Yaygın olarak kullanılan merhem Fenistil , Zovirax , Hyporamine, Riodoksolovaya merhem, Panavir jel.

Son ilaç, bitkisel içerikli bir ilaçtır ve bu nedenle pratik olarak yan değişikliklere neden olmaz.

Viru-Mertz Serol jeli de genital herpes'e karşı etkilidir, ancak sadece yanma ve kaşıntı gibi hastalığın ilk semptomlarında kullanılmalıdır.

Antiviral merhemler günde 6 defaya kadar uygulanır, hafifçe deriye sürülür. Bunları kullanırken yerel ürünleri uygulamak için temel kurallara uyduğunuzdan emin olun:

 • Vücudun etkilenen bölgesi önce ılık su ve sabunla yıkanmalı ve kişisel havlu ile kurutulmalıdır.
 • Merhem veya jel sadece koruma kurallarına uygun olarak uygulanır. Yani, baloncukların eldivenlerle veya pamuklu çubukla yağlanması gerekir.
 • Tedaviden sonra eller iyi yıkanır.

Herpes merhem seçimi doktorunuzla tartışılmalıdır. Hamile kadınlar için yukarıda listelenen antiviral sistemik ve lokal ilaçların sadece aşırı durumlarda reçete edildiği unutulmamalıdır.

İmmünomodülatör ilaçlar

dokunulmazlık Genital herpes remisyon aşamasında olan hastalarda immünomodülatörlerin kullanılması önerilmektedir.

Böyle bir tedavinin etkili olabilmesi için, belirli immünomodülatörlere karşı duyarlılığın netleştirilmesi için ön testlerin yapılması istenir.

Herpes enfeksiyonu olan hastaları tedavi ederken, aşağıdaki immünomodülatörler esas olarak reçete edilir:

 • Imunofan . İlaç, her gün 1.0 ml intramüsküler enjekte edilir, toplam 5 enjeksiyon gereklidir.
 • Meglumin akridon asetat, kas içine günde 0.25 mg ve 10 gün boyunca günde 1 enjeksiyon.
 • Panavir 3 ml intravenöz olarak her üç günde bir, ders 5 enjeksiyondan oluşur.
 • Immunomax 100-200 IU belirli bir şemaya göre günde 1 kez kas içi.
 • Sodyum ribonükleat 2 ml intramusküler günde 1 kez. Şemaya göre yerleştirilen toplam 5 enjeksiyon gereklidir.
 • Galavit haplarda kullanılır. Bu ilacın tedavisinin genel seyri, günde 1-2 ila 3 kez tablet kullanımı şartıyla üç haftaya kadar gelir.
 • İlaç Tiloron ( Lavomax ) sadece bir immünomodülatör değil, aynı zamanda antiviral özelliğe de sahiptir. Herpes tedavisinde bu ilacın Kur dozu 2.5 gramdır, ilk gün, günde 0.125 gramlık bir dozu, daha sonraki günlerde iki gün sonra 0.125 gramlık bir doz gerektirir.
 • Ridostin, her üç günde bir kez intramüsküler olarak 8 mg verilir. Tüm ders üç enjeksiyondan oluşur.

Bu ilaçlara ek olarak, doktor Cycloferon , Interferon , Ganciclovir , Methyluracil , Timalin gibi ilaçları reçete edebilir . Genital herpes tedavisi vajinal ve rektal fitiller kullanılarak gerçekleştirilir. Çoğu zaman Viferon, Genferon , Panavir reçete.

Enfeksiyon ve Önleme

karıştı-man-konuşurken Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona neden olan herpes virüsünün taşıyıcısı, çoğu durumda, yeni bir cinsel partnerle korunmasız cinsel temastan sonra olur. Ayrıca, hastalığın belirgin belirtileri olmasa bile enfeksiyon oluşabilir.

Döküntü, vücudun diğer kısımlarında bulunduğunda, ciltle temas halinde olsa bile, virüsün iletimi dışlanmaz. Bu bağlamda, herpes kötüleştiğinde cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir, çünkü prezervatif bile virüsün penetrasyonuna karşı% 100 koruma sağlayamaz.

Miramistin samimi Yanlışlıkla ve korunmasız cinsel ilişki meydana gelirse, genital bölgelere lokalize virüsün yok edilmesine yardımcı olacak bir dizi antiseptik ajan kullanılması gerekir. Bu ilaçların grubu şunları içerir:

 • Miramistin . Genital organların tedavisi için% 0,1 solüsyon kullanılır. İlk olarak, genital bölgeler, kasık bölgesi sabunla yıkanır, kurutulur ve daha sonra Miramistin içinde nemlendirilmiş bir çubukla muamele edilir. Kadınlar ayrıca vajinaya 10 ml solüsyon ve idrar yoluna 1.5 ml kadar ilaç vermek için ilaca bağlı özel bir dağıtıcı kullanmalıdır. Çözeltiyi en az iki dakika boyunca tutmak ve tedaviden sonra bir saat boyunca idrar yapmamak gereklidir. Gün boyunca prosedürü en az iki kez daha gerçekleştirmeniz önerilir.
 • Bir önleme aracı olarak Betadine, bir çözelti , fitiller ve merhem şeklinde kullanılır. Bu araç, cinsel ilişkiden en geç iki saat sonra kullanılır. Bir kadın vajinanın içine bir mum sokmalı ve Betadine çözeltisi ile cildin mukoza zarlarını tedavi etmelidir. Erkekler kasık bölgesini ve cinsel organlarını tedavi eder. Tedaviden 15 dakika sonra, Betadine ılık su ile yıkanır.
 • Panavir'i püskürtün . Bu aracı prezervatifle birlikte kullanmanız önerilir.

Herhangi bir genital enfeksiyonun önlenmesi, sağlığınız tam olarak emin olduğunuz tek bir cinsel partnerle kalıcı seks olarak kabul edilir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.