Tırnak mantarını fotoğrafla tanımla

Ciddi doktor Doktora ne zaman gitmeli? Tırnak ne zaman renk değiştirecek ve doğal olmayan kahverengi bir ton haline gelecektir? Ya da tırnak gevşek ve zayıf hale geldiğinde? Ya da belki bu semptomlar mantar enfeksiyonu değildir, ancak sadece tırnakların güçlü bir şekilde sıkışması veya bir yaralanma sonucu olur mu?

Tırnakların üzerindeki tırnak mantarını tanımlamaya yardımcı olur: tırnağınızı dikkatlice düşünün ve fotoğraflar ile karşılaştırın.

Bu arada, bir mantarın çivi üzerinde ve bacakların, ellerin veya vücudun herhangi bir parçasının derisinde bulunmadığından şüphelenirseniz, o zaman buradasınız .

Onikomikozun çeşitli formlarında enfeksiyon evreleri

Mantarın varlığı ya da yokluğu ile ilgili şüpheleri ortadan kaldırmak için, çivi mantarının farklı aşamalarda neye benzediğini bulmayı öneriyoruz.

1 Bu fotoğrafta tırnak mantarı tırnak yatağının kenarlarına çarpmaya başladı. Daha yakından bakın: tırnağın yan kenarları ve serbest kenarı sarımsı bir renk aldı ve plakanın kendisi opak hale geldi (çivi tabanı artık yarı saydam değil). Bazen tırnak tabakası ile mantar arasında mantar patojenleri ve diğer mikropların bulunduğu bir boşluk vardır. Doktorlar bu lezyonu tırnak mantarının distal-lateral şekli olarak adlandırırlar.

2 Aşağıdaki fotoğraf, aynı formdaki tırnak mantarının başlangıç ​​aşamasını göstermektedir, ancak subungual hiperkeratoz ile zaten. Hyperkeratosis, çivi tırnak yatağının artan keratinizasyonuyla mantarın tepkimeye girdiği bir olgudur. Mantarın dibine daha derin mantar girer, tırnak daha kalınlaşır.

3 Distal-lateral formun son aşaması - tüm çivi yenilgisi, matriks sürecine (çivi büyümeye başladığı yer) katılım, tırnak distrofisi.

4 Yüzey beyaz formu, sadece plakanın dorsal (üst) kısmıdır. İlk aşamada, çivi üzerinde küçük bir beyaz topuk görünür ve daha geniş bir alanı kaplar ve kaplar. Fotoğrafın, böyle bir mantar işkencesi olup olmadığını belirlemek zorsa, burada birkaç ek kural vardır:

 • Kazıma ile kolayca açığa çıkan gevşek ve pürüzlü tırnak plakası lezyonun yüzeyselliği hakkında konuşur.
 • Bu form sadece ayakların tırnaklarında bulunur (daha sıklıkla 1. parmağın daha azında, genellikle 5'inde).

5 Bir sonraki fungal enfeksiyon formu proksimal subungualdir. Kırmızı merdanenin (çiviyi çevreleyen doku) yenilgisiyle karakterize edilir. Sonra silindir şişer, parlaklaşır ve sonra şekil değiştirir. Sonuç - kütikülün çividen ayrılması. Sonra tırnak plağında distrofik değişiklikler başlar. Tırnak üzerinde oluklara benzeyen düzensizliklerin ortaya çıkmasıyla başlarlar. Gelişmiş durumlarda, plaka kaybolur.

6 Total distrofik form, proksimal veya distal formun fungal enfeksiyonunun ( daha fazla ) en gelişmiş versiyonudur. Fotoğraf, çivi düzensiz, kalınlaşmış, gri bir renge sahip olduğunu açıkça göstermektedir. Ana özellik tırnak plağının tam veya kısmi yıkımıdır.

Farklı tırnaklar tırnakları nasıl etkiler?

Umarım, görsel olarak belirlenebilen semptomlar hakkında hiçbir soru kalmaz. Fakat çivi ve ayakların ıstırabından sorumlu olan mantarın türünü belirlemek kötü olmaz. Bu, bir ilacın tedavi edilmesi için yeterli bir ilacın seçilmesinde esas olarak önemlidir, çünkü çoğu zaman bir ilacın aktif maddesi sadece bir mantar ile baş eder.

En yaygın olarak tırnak mantarlarının aşağıdaki türleri vardır (yardımcı olacak fotoğraf).

7 1. Maya tırnak mantarı . Bu patojenler Candida'ya aittir. Hasarlar, çivi incelmesi, sararması, yatağın arkasında kademeli olarak gecikme ile karakterize edilir. Koşu durumlarda, tırnak plağı kahverengi bir renk alır ve neredeyse tamamen pul pul dökülür. Sadece çivi acı çekmez, aynı zamanda silindiri de değil: kalınlaşır, şişer ve kırmızı olur.

8 2. Dermatofit. Tırnak Trichophyton spp., Microsporum spp. ve Epidermofyton spp, sarı / gri çizgiler veya noktalar ilk ortaya çıkar. Daha sonra çivi kenarı sararmaya başlar ve yavaş yavaş tırnak yatağından uzaklaşır. Daha fazla nokta, enfeksiyonun derecesi o kadar yüksektir.

9 3. küf mantarı. Diğerlerine göre daha kolay tedavi edilir, çünkü çiviye derinlemesine nüfuz etmez. Enfeksiyonun ana belirtisi tırnak plakalarının renginde bir değişikliktir. Yeşil, siyah, kahverengi vb. Olabilirler. Ayrıca, küf mantarları tırnaklarda siyah noktaların ve noktaların görünümünü kışkırtabilir.

Fungal bir enfeksiyonun patojenleri sonunda çividen ayağa (ayak mantarı ve fotoğraftaki tırnaklar) göç eder ve kaşıntıdan başka bir kişinin cildinin çatlaması, yürürken ağrıyla boğuşmaya başlar.

10 Yukarıdaki semptomları gözlemlerseniz derhal dermatoloğunuza başvurun. Tedavi ne kadar erken başlarsa, mantarlar daha hızlı ayaklarını ve tırnaklarını yalnız bırakırlar.

11 Özellikle yetişkinlerde olduğu kadar olmasa da, mantarın meydana geldiği küçük çocukların ebeveynleri özellikle dikkatli olmalıdır. Çocuklarda çivi mantarının fotoğrafında, yetişkinlerde mantarlara göre aktığı görülebilir, ancak çocuk ülser, erozyon, veziküller, kaşıntı ve kızarıklık cildi ile de rahatsız olabilir. Taşınırken sık sık ortaya çıkma ve yanma.

tedavi

12

Mantarı kendiniz tedavi etmemelisiniz. Daha önce belirtildiği gibi, ilaçlar mantar enfeksiyonunun tüm patojenleri ile baş edemiyorlar, bu yüzden eczaneden satın alınan pahalı ilaçlar işe yaramaz olabilir. Tırnak mantarının üzerindeki fotoğrafta, mantar enfeksiyonunun herhangi bir aşamasında, lokal veya sistemik tedavinin vazgeçilmez olduğu görülebilir. Ayrıca, mantarın görünümüne katkıda bulunan faktörleri ortadan kaldırmak için gerekli olacaktır.

woman_doctor_01b Bir doktor ile kayıt olun - hastalığın varlığından emin olduktan sonra yapmanız gereken ilk şey. İlaçları en iyi şekilde seçecek, tedavi sürecini tayin edecek ve hastalıktan kurtulmayı kontrol edecek uzman kişidir.

Kural olarak, doktor mikozlara karşı yerel bir ilaç reçete eder. "Etkili ilaçların gözden geçirilmesi" bölümünü okuyun.

Gelişmiş durumlarda, ayrıca haplara ihtiyacınız olabilir, ancak genellikle reçete ile satılırlar. Tabletlerin bazı toksisiteye sahip oldukları ve bunların sadece bazı durumlarda kullanımlarının haklı çıktığı unutulmamalıdır. Haplar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tırnak plakası için kanıtlanmış başka bir seçenek, laktır. Vernikler hakkında daha fazla bilgi edinin ..

Sonraki aşamalar ve özellikleri burada iyi tanımlanmıştır: “Tırnak mantarının ihmal edilmiş bir biçimde tedavisi”

Eh, geleneksel tıbbın popülerliğine rağmen, aşırı derecede etkisizdir. Genellikle erken aşamalardan distrofik formlara kadar uzanır (resme bakınız). "Büyükannemin" tarifleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.

45 yorum

 • Raisa :

  Ürpertici manzara! Kendini koşma

 • Nikolay :

  Çok yararlı, bilgilendirici yazı! Bilgi için teşekkürler!

 • Serge :

  Ve mantarın neye benzediğini görmedim. Havuzda insanlara bakması gerekecek ve sonra ne olduğunu asla bilemezsiniz.

 • Yarik :

  Evet, ürkütücü bir manzara, ama her gün onunla mücadele ediyorum ... yavaşça geri çekilmek

 • irinp :

  Hastalığın saptanması durumunda hangi doktora başvurulur?

 • Mario :

  Çivi kalınlaşması, mısırın ve kuru mısırın hızlı oluşumu, mantarın bir tezahürü olabilir mi? Ayaklar düzenli olarak işlenir. Benim temizlerim ... Her şey olması gerektiği gibi.

  • Anton :

   Bir defasında ayakkabıları değiştir. Gelecek sezon için yeni ayakkabılar alın. Tedavi çok daha pahalıdır. Ve dermatoloğa git.

 • Nigora :

  Ayrıca bazı ayak parmaklarında tırnak kalınlaşması var. Ama resimlere baktım. Bana göre, bu hala bir mantar değil. Belki çok yürüyorum? Ayakkabılar her zaman rahat değil mi?

 • Veronichka :

  Fukorcin sayesinde, Tula ilaç fabrikasından mantardan kurtuldum. Bir kuruş, yaklaşık 40-50 ruble büyük bir şişe değer. Fukortsin bazı dünya, şölen ve dünyada demektir! Ciltte kesiklere yardımcı olur, onları suçiçeği sivilcelerine karşı tedavi eder. Genel olarak, bizim evde ilaç dolabında bu araç var!

 • Umut :

  Ve gerçek şu ki, fucorcin ile nasıl tedavi edildiniz?

 • Anastasia :

  Söyle, pzhlt ve çivi altındaki sıvı, mantar sırasında bir enayi nasıl salınabilir?

  • Doc :

   karşılama

   Mantar genellikle çok nadir olduğunda, sadece en ihmal edilmiş durumlarda bir şey öne çıkar. Muhtemelen bu bir yaralanma meselesidir ya da ağlayan bir dermatittir, ne yazık ki, sınava girmeden söylemek zordur.

 • Victoria :

  Lütfen söyle lütfen: gece topuklular çok kaşıntılıdır - mantar olabilir mi? İkinci ayak parmağının ikinci parmağındaki tırnak mühürlüdür ve sarımsı renktedir.

  • Doc :

   karşılama

   Büyük ihtimalle bir mantardır. Neyse ki, cildi tedavi etmekten çok daha kolaydır.

   Seçim için merhem al - Clotrimazole, Teribnafine, Miconazole ve talimatlara göre uygulayın. Bu genellikle 2-3 hafta boyunca günde 2 defadır.

   Tüm belirtiler geçtiğinde, uygulamaya devam etmeli, bırakma ve tedaviyi durdurma.

   Ayrıca, tedaviye başlamadan önce, fazla kornifiye edilmiş cildi ponza ile çıkarmak gerekir.

 • Irina :

  Lütfen bana, orta parmağındaki çivi üzerine dikey bir beyaz şeridin ortaya çıktığını ve çiçeğin büyüme sırasında bu şerit boyunca ikiye ayrıldığını söyleyin. Tırnakların kendisi pembe, yatay olarak dalgalı değil. Belki de mantar mıdır? Teşekkür ederim

  • Doc :

   karşılama

   Olası bir şey değildir, aksine, vücudun sistemik problemlerinden söz eder, bir pratisyen görmeniz gerekir, çekmeyin.

   • Alexander :

    Söyle bana, çivi bir tüpe bükülmüş ve tırnak tırnağı kalınlaşmış ve sarı, keserken, çivi içinde bir boşluk oluşur ve orada başka hiçbir şey yoktur, çip gibi dökülür, bu bir mantar mıdır?

  • İnanç :

   Muhtemelen, hala bir mantardır, diğer tırnaklara yayılmışım. Tırnak siğili olabilir. Tırnakları büyütmek imkansızdır.

 • Margarita :

  Merhaba, 12 yaşında bir çocuk büyük ayak tırnaklarında büyük simetrik mor-kahverengi lekeler var mı? Bu mu? Doktora gitmeli miyim?

  • Doc :

   karşılama

   Eğer doğrudan simetrik ise, o zaman ilk öneri ayakkabı sıkışıklığıdır.

   Fakat kahverengi renk tonu vücuttaki sistemik problemlerden bahsedebilir, bu nedenle EVET'e doktora gitmeniz gerekir. Ne yazık ki dermatolojide, muayene yapılmadan tanı koymak nadiren mümkündür.

 • Lyudmila :

  Gerçekten de, fukortsil kesinlikle birçok YAC'dan yoksun anlamına gelir! Şu anda da marigoldları onlara tedavi ediyorlar. Tırnak plakası zaten hasarsız büyüyor ... o zaman mantarlar çekiyor! Ve sadece çiviyi sadece birkaç kez bir fucorcil ile yağlamanız gerekir. ve sirke% 9 ile çivi smear aralıkları ile ...

 • Inga :

  Ama ben lazer tedavisine karar verdim ((Bali'de bir çeşit mantar aldım, bilmediğimiz, ne olduğunu bile bilmiyorduk. Bu yüzden her şeyi bir lazerle yakmak zorunda kaldım. Bu bjaka beni terk etti) Bir tatilden böyle bir "hatıra" getirdim, kahretsin)

 • OLGA :

  İYİ ZAMAN GÜNÜ PAZARI LÜTFEN NE YAPABİLİRİM? GAVE DUYURUSU .SEGES SADECE SÜREKLİ DEĞİLDİR .. DÜŞÜK ŞERİTLER OLARAK BİR KÜÇÜK .. DAHA FAZLA MOBİLYALARIN ÜRETİLMESİNİN SÜRÜCÜSÜNDEN BİR MOBİLYA FİLMİNDEN BİR FUTBOLUN AYAKINDAN UYGULANMASI Dış tarafın eteklerinin kenarı, 30 yıldır. HAYIR ..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

  • Doc :

   İyi öğleden sonra

   Exoderil tarafından bir süredir tedavi edilen tırnaklar teslim edilmişse, bu olumsuz analizleri açıklar ve bu düşüşlerden geçmeleri mantar tarafından doğrulanır. Sadece hap kullanımı ile daha kapsamlı bir tedaviye ihtiyacım var.

   Fakat otoimmün gibi cilt ve tırnakların başka hastalıkları da vardır.

   Bir tavsiye, durumu açıklamak ve doktorun bir sonuç vermesini sağlamak için resepsiyona gitmeniz gerekiyor. Bir doktor yardım edemezse, diğerine bakın, üçüncü ..

 • Natasha :

  Hoşgeldin! Söyle bana, kocamın küçük resimlerinde iki tane mavi ayak parmağı var, onları asla çivilemedi. Bu bir mantar mı?

  • Doc :

   karşılama

   Belki de yeni dar ayakkabılar etkilendi. Onu giydiğinizde, hissetmez ve çürükler takıldıktan sonra görünür.

   Ama belki de bir mantar, Candida kendini maviyle gösterebilir, varkada bir muayeneye ihtiyacın var.

 • Natalia :

  Hoşgeldin!
  Aşağıdaki durum vardı. Oldukça uzun bir süre, tırnakların yanındaki parmak uçları üzerindeki deri kuru, çatlar ve soyulur. Ve son günlerde çivi yüzeyinin daha az pürüzsüz hale geldiğini fark ettim. Sol elindeki parmağın yüzük parmağında, çatlaklara benzer iki uzunlamasına şerit ortaya çıktı. Sağ elin küçük resmindeki ışığa bakarsanız, dokunma ile bile fark edilebilen sık boyuna şeritler görebilirsiniz. Her gün, aynı boylamsal çizgilerin, büyük parmaklarda bile, diğer parmakların tırnaklarında yavaş yavaş ortaya çıktığını fark ettim. Ne olabilir ki? Ve bu durumda ne yapmalı? Belki bu bir mantar mıdır?
  Gerçek şu ki, altı ay boyunca, kafa derisi mikozisini, özel bir dermatolog tarafından reçete edilen Tsinovit şampuanı ile tedavi ettim. Mantarın ellerin tırnaklarından geçmesi mümkün mü? Belki saçlarını yıkarken ve bir terapötik şampuan uygularken eldiven giymelisin?

  Ve başka bir soru bana huzur vermez. Doktor Tsinovit şampuanının yanı sıra, 2 hafta içilmesi için Itrungar kapsüllerini reçete etti, çoktan sarhoş oldum. Ve bu ilacın talimatlarında kafa derisi mikozis tedavisi hakkında bir kelime yazılmamıştır. Aynısı itrakonazole dayanan diğer ilaçlar için de geçerlidir. Terbinafin ve analogları siyah-beyaz olarak yazılmıştır: kafa derisinin mikozu 4 haftadır, ancak itrakonazoller değildir. Belki de bu yüzden kafa derisinin mikozunu tedavi edemem? Tedavi süreci ertelendiğinden şampuan kullanmaya ek olarak ayda bir hap içmeyi çok isterim. Şu an doktora gidemem. Lamisil tabletlerinin insanların 1 ayda iyileşmelerine yardımcı olduğunu okudum, ama benim için çok pahalılar. Ve Ukraynalı meslektaşı Terbinafine ucuz bir ilaçtır ve bunun etkisiz olacağından korkuyorum. Bana bir şey önerir misiniz?
  Yardım edin lütfen.

  • Doc :

   karşılama

   Evet, itrakonazol bunu yazmaz, fakat mesele patojendedir ve lokalizasyonda değildir. Her durumda, eğer uygun değilse, başka bir şey içmeniz gerekir. Terbinafin iyi bir seçenektir.

   Tedavinin yarım yılı norm değildir, bu nedenle şampuan yardımcı olmaz, bir diğerini deneyin, örneğin Mikoral veya Nizoral.

   Değişen ilaçlar yardımcı olmalıdır. Hap kursları arasında en az 4 hafta ara verin.

   Dermatitin parmaklarında, kontrol etmek için, herhangi bir glukokortikoid, örneğin Prednizolon veya Hidrokortizon ile birkaç güne angajman yapılması gereklidir. Eğer yardımcı olursa, muhtemelen otoimmün reaksiyon dermatit veya benzer bir şeydir. Sadece taşınmayın, sürekli kullanılamazlar.

   • Natalia :

    Cevabınız için teşekkür ederim.
    Söylesene, ellerin tırnaklarındaki uzunlamasına şeritler ne anlama geliyor? Beni rahat bırakmıyorlar. Özellikle başımın olduğu gün, ellerin tırnaklarını gece için iyotla yağlamaya başladım.

    Zinovita'nın başka bir şampuan kullanmayı denemesini istiyorum. Söylesene, lütfen, şampuanların değişimi arasında bir mola vermeli ve ne kadar?

    Ve tedavide bir başka önemli nokta dezenfeksiyon. Headdress nasıl etkili bir şekilde dezenfekte edilir (ayrıca yünlü akrilik içeren bir şapka alırım) ve saç derisinin mikozu ile birlikte (balıkçı yaka, yün ve angora) giysiler. Formidron yardımı?

 • Christina :

  İyi günler, tırnaklarımda çivi var, ama bir şekilde çivi ortasında ve renk şeffaftır, ne olabilir? Teşekkürler!

 • Angelina :

  Fukortsin tırnak mantarı tedavisinde kullanılabilir mi?

  • Doc :

   karşılama

   Sadece eğer yeni olanlar büyümedikçe tırnakların kırmızı kalacağından korkmuyorsanız ve bu çok uzun bir zaman.

 • Natalia :

  Merhaba Oğlun başın seboreik dermatiti vardır ve burun bölgesini etkiler. Araştırma yapmadan, doktora göre, Chemerican tentürünü kullanıyoruz. Ama bir süre sonra daha da kötüsü. Belki hap içmelisin? Nasıl bir şey?

  • Doc :

   karşılama

   Deri parazitlerine karşı Chemerichna suyu kullanılır. Seboreik dermatitten itibaren, Nizoral, Keto Plus gibi antifungal şampuanlara ihtiyacınız vardır, çünkü En sık görülen sebep Malassezia furfur'dur.

   Vücutta başka problemler de olabilir, örneğin sindirim, şişkinlik ve gevşek dışkı ile ilgili problemler varsa, önce bunlarla ilgilenmelisiniz.

 • Adam :

  Hoşgeldin! Tırnaklarda ayak parmaklarımda siyah çizgiler var, bu ne hakkında konuşabilir?

  • Doc :

   karşılama

   Bu herhangi bir besin eksikliği olabilir ve kardiyovasküler veya sindirim sistemi ile ilgili sorunlar olabilir. Her durumda, daha doğru tavsiye için bir pratisyen hekime veya bir dermatoloğa başvurmalısınız.

 • Kohl :

  Merhaba fukonazol almak istiyorum çünkü mantar büyük ayak parmakları üzerinde neredeyse tüm ayak tırnaklarını kapsamaktadır.Ayrıca, göğüste cilt sürekli peeling ile sızıyor.Fungus iki kez tespit edilmedi ve çinko merhem yardımcı olmadı.

  • Doc :

   karşılama

   Haftada bir kez 150 mg deneyin. Ciltte 4 hafta sonra belirtiler geçmezse, o zaman gerçekten bir mantar değildir.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.