Otomikoz: kulak mantarının semptomları, tedavisi ve önlenmesi

Kulak burun boğaz hastaları giderek kulak tıkanıklığı, işitme kaybı ve kulak kanalında kaşıntı şikayeti ile hastaları almaktadır. Otomikoz olarak adlandırılan kulağın mantar enfeksiyonu bu şekilde ortaya çıkar. Hastalığın prognozu uygun olsa da, tedavi esas olarak etkili bir antimikotik ilaç seçimi ile ortaya çıkan bazı zorluklar gösterir.

Otomikoz nedenleri

el-kulak-dinleme Otitis mantar etiyolojisi inflamasyonun lokalizasyonuna göre sınıflandırılmıştır. Olguların% 62'sinde fungal otitis media,% 20'sinde fungal otitis media,% 17'sinde fungal miritisit,% 1'inde ise fungal otitis media tanısı konur.

Otomikozun etken rolünün rolü, Aspergillus (% 65), Penicillium (% 10) mantarlarıdır. Olguların% 24'ünde patojenler Candida maya mantarlarıdır. Mümkün ve karışık bir enfeksiyon olabilir, ancak tüm bu patojenler otomikozu sadece belirli koşullar altında meydana getirir. Bu koşullar endojen ve eksojen olabilir.

Endojen: vücutta genel bir zayıflamaya neden olan somatik hastalıklar, hipovitaminoz, bozulmuş metabolik süreçler.

Eksojen: lokal ve sistemik antibiyotik tedavisi, uzun süre kortikosteroid kullanımı, sitostatik tedavi, radyasyon tedavisi, kulak yaralanması (örneğin, dış kulak yolunun yanlış temizlenmesi ile), açık suda yıkanma. Genellikle postoperatif kulak boşluğunun bir lezyonu vardır.

semptomlar

Semptomlar doğrudan hastalığın evresine bağlıdır.

Öncülerin aşamasında, objektif değişiklikler tespit edilmez, hasta sadece bir kulak tıkanıklığı ve kaşıntı hisseder. Yağlı film kulak kanalından kaybolur, ödemi görülür. Çoğu kişi bu belirtileri kükürt birikimi için alır ve kulak kanalını temizlemeye çalışır. Sonuç deri travması ve mantar enfeksiyonunun penetrasyonu.

Uyarı! İçeriği görüntülemek hoş görünmeyebilir - “otomikoz nasıl görünüyor”

Miyozun akut evresi, kulak kanalından taburcu olması ile karakterizedir. Taburculuk hacmi, aslında, ve şişkinlik gibi sürekli artmaktadır. İşitme azaldığı için kulak kanalının lümeninin üstüste binmesini provoke eder. Seçimi dikkatlice incelerseniz, onlarda mantarların miselyumunu ve epidermisini bulabilirsiniz. Bireysel hastalar kulak bölgesinde hipersensitivite varlığına dikkat çeker. Genellikle enfeksiyon dış kulağın cildi ile sınırlıdır, ancak diyabetiklerde orta kulağın boşluğuna yayılabilir.

uzun süreli tedavi otomikoza neden olabilir Mikotik otitis media'nın ana belirtisi, otomikozis patojenlerinin cinsine bağlı olan kıvam ve renk özel bir akıntıdır. Bu form kulak zarının önceki hipertermisinden farklıdır, ayrıca farklı boyutlarda delikler de vardır. Hastalar ayrıca sık ağrılar ve hatta daha büyük işitme kaybı şikâyette bulunurlar.

Başka bir otomikoz türü fungal miringittir. Bu formda lezyon kulak zarına uzanır.

Radikal mastoidektomi veya timpanoplasti sonrası postoperatif kavitenin otomikozu görülebilir. Nedeni - pamuklu çubukların kulak kanalında uzun bir süre kalmak, antibiyotik ve glikosteroidlerin bir çözeltisi ile ıslatılmış. Klinik olarak, hastalık kulak bölgesinde artan ağrı ile kendini gösterir, kulaktan akıntı miktarında bir artış.

Tekrarlayın, otomikozis belirtileri sinsidir - klasik otitis'e benzer, bu yüzden bir mantar enfeksiyonundan şüphelenirseniz, hemen bir uzmanla iletişime geçmeniz ve birkaç vuruş - kültür ve mikroskobik geçiş yapmanız gerekir. Bir psödo-miyokardiyal sporu tanımlarken, doktor yeterli tedaviyi reçete edecektir.

tedavi

Otomikoza tedavisinin, öncelikle ilaçların etkinliğinin ve sık relapsların, antifungal ajanların yüksek maliyetinin olmasından dolayı, bilinen zorluklar bilinmektedir.

Dış fungal otitis için, önce lokal antifungal ilaçlar kullanın ve eğer yardımcı olmazlarsa, sistemik ilaçlarla tedaviye iliştirin.

Fungal otitis media hemen sistemik ilaçlarla tedavi edilir. Yerel kullanım sadece bir ek olarak.

Peki, otomikozisin çeşitli formlarını nasıl ve nasıl tedavi edelim?

kulaklar kontrol Hastalığın biçimi ne olursa olsun, kulağın tamamen temizlenmesi lokal terapiden önce gelir. Amacı, küçük miktarlarda bile olsa, patolojik deşarjın giderilmesi, tedavinin etkinliğini tekrar tekrar azaltmak ve tedavi süresini uzatmaktır. Sadece bir uzman bir antimikotik ilaç ve bir tavan prob ile nemlendirilmiş yastıklı bir ceket kullanarak yapar.

Orta kulak iltihabı ile perforasyon bölgesinden ayrılan kulak zarının temizlenmesine özellikle dikkat edilir. Büyük delikler durumunda, boşaltımın giderilmesi, timpanik kavitenin Miramistin ile yıkanmasıyla birleştirilir (% 0,% 1, çözelti). Benzer şekilde otomikoz postoperatif kavite ile gelir. Polipler ve granülasyonlar gerçekleşirse, gümüş nitratla (% 20, çözelti) çıkarılır veya söndürülür.

Harici mantar otit

dış otomikoz Diğer kandidiyazis ve mikozların, otomikozis ile tedavisinde kanıtlanmış merhemler etkisizdir. Her şeyden önce, dış işitme kanalının doğasıyla ilgili dar bir tabakanın uygulanmasının imkansızlığı nedeniyle. Bu nedenle, en uygun ilaç türü süspansiyonlar, çözeltiler ve emülsiyon formülasyonlarıdır.

Onları şu şekilde uygulayın: bir tıbbi madde ile nemlendirilmiş pamuk yünü turundları (gazlı bezler cildi yaralayabilir) ve kulak kanalında 10-15 dakika (talimatlara odaklanarak) bırakılır. Manipülasyonlar günde 4-5 kez tekrarlanır.

Exoderil ile adım terapisi:

1, 2, 3 gün: Exoderil çözümü ile günde iki kez 15 dakikalık uygulamalar

4, 5, 6, 7 gün: günde iki kez krem Exoderil

3 hafta boyunca 3 hafta süreyle krem Exoderil 1 p. günde, ve sonra 1 p. 2 gün içinde başka 2 hafta .

Bu tedavi rejimi ile, tedavinin 7 ve 45'inci günlerinde mikrobiyolojik tanı tekrarlanır.

Exoderil'e ek olarak, bu gibi ilaçlarla tedavi:

 • travogen
 • Nizoral
 • Pevara
 • Baykuten
 • Ketodin (krem) - günde 2-3 kez, 8-10 gün süren.

Kandibiyotikler (damlalar) kulak zarının delinmesinde kontrendikedir, diğer tüm durumlarda damlalar hızlı bir anestetik sonuç sağlar ve kulak kanalındaki deride iltihabı azaltır. Hamilelik ve emzirme döneminde izin verilir. Kullanım için tek koşul kısa kullanım süresi ve küçük dozlardır.

Dozlama: günde 3-4 kez, kulak kanalı başına 4-5 damla. Sonuç 3-5 gün sonra görülebilir, ancak tedavi 7-10 gün devam etmelidir.

Antifungal tedaviye ek olarak, eşlik eden hastalıkların tedavisi, antibiyotiklerin reddi, tedavi ve vitamin tedavisinin güçlendirilmesi önemlidir. Bir çocukta otomikoz oluşursa, o zaman antifungal tedavi bağırsak mikrobiyosistosunu (acipol, bifikol, hilak forte, Linex, bactisubtil, lactobacterin, vb.) Geri getiren ilaçların kullanımı ile birleştirilmelidir.

Düşük bir interferon durumu tespit edilirse, repferon interferon tedavisi uygulanır (merhem şeklinde mum ve megasin şeklinde viferon).

Mycotic otitis media

Orta kulağın hasar görmesi daha zor bir durum olarak kabul edilir ve “şok” antimikotik dozu gerektirir.

Sistemik ilaçlar:

 • Nistatin - 3 000 000 U, tabiki - gerekirse iki hafta, 10 gün aradan sonra kursu tekrarlayın;
 • Levorin - 2 000 000 IU, süre doktor tarafından belirlenir;
 • Amphoglyukamin - 400 000 IU, süre - 10 gün;
 • Miyoheptin - 5 000 000 IU, süre - 10-14 gün;

Unutmayın, bunlar oldukça yüksek dozlardır, bir doktorun gözetimi olmadan bunları kullanmak tehlikelidir!

Topikal preparatlar:

 • % 1 grizemin emülsiyonu
 • Nistatin merhem
 • % 2 flavofungin çözeltisi (alkol)
 • % 0,5 lutenurin emülsiyonu
 • Nitrofungin
 • % 1 fungenin çözeltisi (alkol)
 • Gentian menekşe alkol çözeltisi
 • % 0,2 sanguinarine çözeltisi (alkol)
 • Levorina sodyum tuzunun sulu çözeltisi
 • Sistatin sodyum tuzunun sulu çözeltisi
 • Castellani Sıvı
 • Chinosol çözeltisi (su ve alkol)
 • Kanesten
 • % 2 salisilik alkol
 • Amfoterisin B

Damlalar günde 4 kez (genellikle 8 damla) gömülür veya turunda (dar pamuklu çubukla) enjekte edilir.

Video "Hangi mantarların kulaklarından büyüdüğü":

2> Prognoz ve Önleme

kulaklar düzenli olarak temizlenmelidir Predispozan faktörün ortadan kaldırılmasıyla, otomikoz, vakaların neredeyse% 100'ünde tedavi edilebilir. Otomikozis orta kulağı etkilediyse ve yapışıklıklar oluştuğunda, işitme kaybı hastalığın geri dönüşümsüz bir sonucu olabilir.

Ve unutmayın: otomikozun tedavi etmekten daha kolay olması, yani:

 1. Kulağa tuvalet yaparken pamuklu çubuklar ve diğer doğaçlama araçları kullanmayın. Nüks etmek için kulağı özel hijyenik müstahzarlar - cerumenolitik ile temizlemek mantıklıdır.
 2. Otomikoz gelişimine katkıda bulunan hastalıkları zamanında tedavi edin.
 3. Hijyen hakkında hatırlayın: havuzda, su girişinden kulak kabuklarına dikkat edin ve aynı zamanda kulaklığınızdan vazgeçin.
 4. Bağışıklığa dikkat edin ve vücudun savunmasını artırın.
Kendi kendine ilaç verme!

Kendi kendine ilaç verme ve antibiyotikleri kendi kendine atama, çünkü mikrobiyel flora onlara karşı duyarsız olabilir. Değerli zaman kaçırılacak, hastalık ilerleyecek ve mantar kökenli de dahil olmak üzere başkalarının ortaya çıkmasına neden olacak.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.