RPC analizi

Günümüzde çeşitli hastalıkların teşhisi için oldukça çeşitli testler ve testler kullanılmaktadır. Her biri, hastalığın ve nedensel ajanın maksimum nedenini belirlemelidir. Günümüzde en popüler araştırma yöntemlerinden biri de PCR tanılamadır.

Çalışma nedir

Medic bir balonun içinde görünüyor PCR testi bir moleküler biyoloji yöntemidir. Bu kısaltma polimeraz zincir reaksiyonu anlamına gelir. Aynı zamanda, testlerin ve çalışmaların diğer varyantları ile karşılaştırıldığında, bu yöntemin de dahil olmak üzere çok sayıda avantajı ve ikramiye vardır:

 • Reaksiyonun maksimum doğruluğu - böyle bir patojen testinin yardımı ile 100 kat arttırılabilir ve bu sayede enfeksiyonun başarılı bir şekilde tespit edilme şansı ciddi şekilde artar.
 • Yanlış pozitif sonuç yok - enfeksiyon yoksa, analiz asla ne olduğunu göstermeyecektir.
 • Bu teknik, enfeksiyöz patojenlerin tek hücrelerini bile tanımlayabilir.
 • Yüksek reaksiyon oranı - analiz, çalışma için kan örneklemesinden birkaç saat sonra hazır olabilir
 • Karakteristik semptomların yokluğunda bile patojenin saptanmasının doğruluğu

Bu nedenle, diğer çalışmaların sonuçlarını doğrulamak veya tamamlamak için sıklıkla PCR reçete edilir. Bu durumda, bu teknik çok aktif olarak gelişmekte ve gelişmektedir. Bundan dolayı, daha geniş bir halk kitlesi için kullanılabilir hale gelir.

Malzeme alımı nasıl yapılır

Kan testi PCR analizinde, en önemli şey malzemeyi doğru bir şekilde toplamaktır. Ve mutlaka sadece kan olması gerekmiyor. Böyle bir yöntem genellikle mikropların veya bunların parçalarının bulunabileceği konularda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Araştırma için genital alanın problemlerini belirlemek için, mukozal genital organlardan materyaller alınır - serviks, üretra yayma. Alternatif olarak, idrar kullanılabilir.

PCR kullanarak, hepatit C veya HIV enfeksiyonunu teşhis etmek kolaydır. Kararları için kan damardan alınır. Ayrıca, analiz sonuçlarının yayılmaması için vakum sistemleri alınır, daha sonra kan havadan izole edilir ve oksidasyon reaksiyonuna yol açmaz. Ayrıca, bu yöntem minimal travmatik olarak kabul edilir.

Enfeksiyöz mononükleoz gibi bir hastalık nazofarengeal swablar alınarak belirlenir. Malzemelerin test edilmesi için bu tür bir seçenek varyasyonuna bağlı olarak, doğum öncesinde nasıl hazırlanacağını doktordan önceden kontrol etmek önemlidir.

PCR ile teşhis edilebilecek hastalıkların listesi

mikroskop Böyle bir reaksiyonla belirlenen hastalıkların listesi, birkaç yaygın patolojiyi içerir. Yani, örneğin, PCR analizi ortaya çıkaracaktır:

 • HIV enfeksiyonu
 • Her çeşit viral hepatit
 • Enfeksiyöz mononükleoz
 • sitomegalovirüs
 • uçuk
 • Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar
 • tüberküloz
 • Çeşitli onkojenik virüsler: insan papilloma virüsü
 • Kene kaynaklı hastalıklar: ensefalit, borreliosis
 • listeria
 • kandidiaz
 • Helicobacter enfeksiyonu ve diğerleri

Eğer listeyi dikkatli bir şekilde incelerseniz, PCR diagnostiğinin çeşitli tıbbi alanlarda - jinekoloji, üroloji, bulaşıcı hastalık uzmanları, pulmonoloji, fizyoloji, hematoloji, gastroenteroloji, onkoloji vb.

sonuçlar

PCR analizi, sonuçları yorumlamak için iki seçenek sunar:

 • negatif
 • pozitif

İlk durumda, hiçbir bakteri ve virüs tespit edilmediğini söylerler. Yani, bir kişi, doktorlar tarafından söz konusu olan bu enfeksiyona sahip değildir. İkinci durumda, çalışma için sağlanan materyalde enfeksiyon izleri bulunduğunu söylediler. Ve bu durumda tedaviye başlayabilirsiniz.

Teslimat için nasıl hazırlanılır

Tıbbi laboratuvar Sonuçların maksimum doğruluğunu elde etmek için - bazen değerin onda biri bile olsa, biri teslimat için uygun şekilde hazırlanmalıdır. Örneğin, farenksinden smear almadan önce, analizden en az 4 saat önce çeşitli aperatiflerden ve tam teşekküllü yemeklerden kaçınılmalıdır.

Prosedürün kendisinden önce ağzınızı kaynamış suyla durulayın. Bazı durumlarda, salgı bezlerinin üretimini arttırmak için cilde ilave bir masaj yapılması tavsiye edilir.

İdrar toplanması, standart şemalara göre - yıkama ve orta kısımda gerçekleştirilir. Bazen kadınların materyalin daha fazla saf olması için bir tampon takmaları ve erkeklerin penisin başını çekmesi tavsiye edilir - bu, bakterilerin ciltten taşınmasını önlemeye yardımcı olur.

Doğal olarak, düzenli kadın aylık taburcu döneminde idrar yapamazsınız. Seminal sıvı bağışlamak için, 3 gün boyunca samimi yaşamdan kaçınmalısınız. Ayrıca, doktorlar aşırı ısınmayı ve saunaya gitmeyi öneriyor. Alkol ve yiyeceklerden bol miktarda baharatla kaçınmalısınız.

PCR testleri, kişi antibiyotik tedavisini tamamladıktan 2 hafta sonra yapılmaz. Ayrıca, jinekolojik testler için, yakın jeller, merhemler, vajinal fitiller, douching reddetmeye değer.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.