hafifleme

Doktorun ofisinde bir çift Hastalığın tüm belirtileri insan vücudunu zayıflatmaya veya tamamen terk etmeye başladığında, remisyon hastalığın spesifik bir aşamasıdır. "Remisyon" terimi, "indirgeme ve zayıflatma" anlamına gelen Latince "remissio" dan türetilmiştir.

Bu süreç, çok çeşitli kronik hastalıklara sahip hastalarda kendini gösterebilir. Tam ve eksik remisyon var.

Bu iki kavram, hastalığın belirtileri derecesinde farklıdır. Eksik remisyon yaklaşık 1–3 ay sürer ve çoğu durumda patolojiyi şiddetlendirir.

Tam remisyon 2 ay ve birkaç yıllık bir süreye sahiptir. Her iki tür remisyon için de, hastalığın tüm semptomları asla gitmez. Doldukça, doktorlar tüketilen ilaçların dozajını azaltır, ancak aynı zamanda bakım tedavisi reçete eder.

Remisyon sınıflandırması

REM1 Onkolojide aşağıdaki remisyon türleri ayırt edilir:

  1. Kısmi. Malign sürecin hala vücutta olduğunu, ancak küçük miktarlarda olduğunu ileri sürer. Başka bir deyişle, sağlanan tedaviye verilen cevap eksiktir. Burada kronik bir doğaya sahip olan kanser hakkında konuşuyoruz. Hasta sürekli olarak malign hücrelerin varlığını kontrol ederek ve genel bir durumu koruyarak yoğun tedaviden ara verebilir. Tümör% 50 azalmış olsa bile remisyon kısmidir.
  2. Komple. Bu tip remisyon, testlerin ve teşhislerin malign bir süreci ortaya koymadığını gösterir. İşte tam bir kanser çekilme hakkında konuşuyoruz. Ancak bu, hastayı gerekli muayeneden serbest bırakmaz, aksi takdirde bir nüksetmeyi kaçırmak mümkün olacaktır. Kanser hücreleri geri döndüğünde, 5 yıldan fazla sürecek. Bu bilgiler dikkate alınarak, kanser hastasının yaşam süresi ile ilgili tahmin belirlenir.
  3. Spontan. Bu tip remisyon, hastanın durumunda beklenmedik bir iyileşme ya da kanserin tam iyileşmesi ile ilerlemelidir. Bu tür hastalıklar arasında kan kanseri, lösemi, melanom, lenfoma ve meme kanseri bulunur. Karsinomdan bahsediyorsak, spontan remisyon nadiren görülür.

onkoloji

Tam ve spontan iyileşme çok nadiren gerçekleşir. Tüm terapötik önlemlerin istenen etkiye sahip olması için, herhangi bir zamanda hastalıkla savaşmak için kötü huylu bir hastalığın nasıl oluştuğunu ve psikolojik düzeyde nasıl hazırlanacağını anlamak gerekir.

Kanser tedavisinin 3 aşaması vardır:

  1. Aktif terapi. Bazı onkolojik hastalıklar, hastalığın oluşumunun zirvesinde veya doğrudan ön tanısında teşhis edilir. Doktor her zamanki yöntemleri içerebilen bir tedavi rejimi hazırlar: cerrahi, kemo ve radyasyon tedavisi.
  2. Onkolojideki remisyon, bir neoplazmın boyut olarak önemli ölçüde azaldığı veya tamamen ortadan kalktığı bir dönemdir.
  3. Patolojik sürecin kontrolü. Bir tümörün belirgin belirtileri olmamasına rağmen, remisyon durumunu korumak için azami çaba sarf etmek gerekir. Bunun için agresif tedaviden sonra bir rehabilitasyon kursuna girilmesi tavsiye edilir. Doktor özel destek ilaçları ve doğal ilaçlar reçete eder. Randevuları bireysel olarak gerçekleşir. Bu sayede, hastalığı belirsiz bir süre boyunca tam bir remisyon halinde tutmak mümkündür.

Prognozu iyileştirmek karmaşık tedaviyi içerebilir. Hedefe yönelik ajanlar, hormon tedavisi veya biyolojik etkiler gibi geleneksel ve yardımcı tedavilerin kombinasyonunu içerir.

Lösemi için remisyon türleri

Lösemi gibi bir hastalık için, daha doğru bir remisyon geçişi vardır. Örneğin, "akut lenfoblastik lösemi" tanısı olan çocuklarda uzamış remisyonun tam iyileşmeden ayırt edilmesi çok zordur.

Klinik ve hematolojik remisyon şekliyle, vücut hastalığın tüm semptomlarını bırakır ve kemik iliği ile periferik kanın kompozisyonu normale döner. Sitogenetik remisyon varsa, sitogenetik analiz yöntemini kullanarak kanser hücrelerini tespit etmek imkansızdır.

uçuk

REM3 Hastalığın seyri 3 çeliğe ayrılır: hafif, orta ve şiddetli. Herpesin kolay ilerlemesi için, nükslerin ortaya çıkması oldukça nadirdir ve süreleri kısadır. Herpes bu formu ile, bir yılda en fazla 4 relaps gelişir. Orta şiddetin seyrini düşünürsek, relapslar yılda 5-6 kez ve ciddi vakalarda - her ay gelişir.

Tabii türüne göre, herpes aritmik, azalan ve monoton olarak ayrılır. Aritmik bir seyir için, nüksler belirsiz bir zaman süresinden sonra ortaya çıkar. Ve gerileme ne kadar uzun sürerse, alevlenme ne kadar uzun olur.

Monoton bir rotada, remisyon ve nüksler, hemen hemen her zaman eşit zaman süreleri sonra birbirinin yerini alır. Örneğin, menstrual herpes hakkında konuşursak, o zaman adet sırasında aylık döküntüler eşlik eder. Hastalığın düzelme süreci için, remisyon giderek artar ve relapsların süresi azalır. Patolojik sürecin tam bir çöküşü olabilir.

Remisyon ve süresi her zaman kullanılan tedavi yöntemlerine bağlı değildir. Bu konuda önemli bir rol, iyileşme, gücüne inanma ve yaşama arzusu için hastanın bireysel ruh hallerine atanır.

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.